צור קשר

אבחון פסיכודידקטי

כהורים, אנו שואפים לספק לילדנו את הטוב ביותר. אהבה, תמיכה, מסגרת יציבה אשר תאפשר לו לגדול, להתפתח ולצמוח לאדם שהוא שואף להיות. הורים רוצים לעשות הכול כדי לסייע לילדם למצות את יכולותיו, לחוות הצלחות ולהתגבר על קשייו.

אבחון פסיכודידקטי

מיצוי היכולות הלימודיות

פעמים רבות, ילדינו נתקלים בקשיים ובאתגרים בסביבה הבית-ספרית, ואנו חווים יחד איתם את הקושי והתסכול. אינספור הורים פונים אלי ומספרים על הילד שלהם שהוא אינטליגנטי, כשרוני, ולמרות זאת, משהו בבית-הספר לא עובד כמו שצריך. בחלק מהמקרים הם מתארים קושי להתרכז בשיעורים, אחרים מדווחים על כך שהילד לומד ומשקיע לפני מבחנים, יודע את החומר ובסוף מקבל ציון נמוך אשר אינו משקף את יכולותיו. ויש המספרים על מצב בו הילד כבר אינו לומד, כאילו התייאש וויתר על האופציה להצליח בלימודים.

קשיים לימודיים בבית הספר

לעיתים לא פשוט לדעת מהו הגורם לקשייו של הילד – כך למשל, כאשר ילד אינו מצליח להתרכז בשיעורים, ישנם מגוון הסברים אפשריים לכך – הפרעת קשב בריכוז, לקות למידה לא מאובחנת שבגללה הילד מוצא עצמו מנותק מקצב הכיתה, קשיים רגשיים ועוד. הורים רבים מוצאים עצמם משקיעים כספים רבים, זמן ואנרגיות במעבר בין מאבחנים, מטפלים, מורים פרטיים, בניסיון למצוא מענה (לעיתים קרובות בלא שהם מבינים מה מקור הבעיה). למרבה הצער, בהרבה מקרים, בתהליך החיפוש אחר המענה הנכון לקושי, מתבזבז זמן יקר שבו ניתן היה להתחיל בהתערבות נכונה ולהעלות את הילד על מסלול נכון עבורו. כאשר אנו מדברים על קשיים לימודיים, נכון להתערב ולסייע כמה שיותר מוקדם. ככל שההתערבות נעשית בשלב מאוחר יותר, כך קשה יותר לגשר על הפערים שנוצרו, מה גם שהילד צובר עוד ועוד חוויות של כישלון ובהתאם, המוטיבציה שלו להצליח והאמון שלו ביכולותיו עלולים להיפגע. במקרים רבים מהווה האבחון הפסיכודידקטי נקודת מפנה בתהליך חיפוש זה שכן הוא מאפשר לשים את האצבע על נקודות הקושי של הילד ובהתאם לבנות תכנית התערבות נכונה ומקדמת.

מהו אבחון פסיכודידקטי?

האבחון הפסיכודידקטי הינו אבחון משולב – דידקטי ופסיכולוגי. בחלק הדידקטי מתבצעת הערכה מקיפה של תפקודי הלמידה של הילד תוך התייחסות למרכיבי קשב וריכוז ולהליכי ניהול. בחלק הפסיכולוגי מתבצעת הערכה של מנת המשכל של הילד והערכה כללית של התפקודים הרגשייםחברתיים-התנהגותיים שלו. ישנם מצבים בהם מספיק לבצע רק את החלק הדידקטי של האבחון (שיחה מקדימה בין ההורים לפסיכולוגית תאפשר למקד את הצורך).

מטרת האבחון הפסיכודידקטי

מטרת האבחון לשים את האצבע על הגורמים לקשיים הלימודיים ולפערים הקיימים בין היכולות לביצוע בפועל. האבחון משרטט עבורנו תמונה מקיפה של הגורמים לקשיים, לצד נקודות החוזק והחולשה של הילד ובכך הוא מאפשר לנו להתאים לכל ילד תכנית התערבות לימודית ורגשית המדויקת לצרכיו. בסוף האבחון הפסיכודידקטי, מקבלים ההורים דו"ח מסכם על מצבו של הילד, המתייחס לאספקטים לימודיים, קוגניטיביים, קשביים ורגשיים. בנוסף ניתנות המלצות על הדרכים לסייע לילד לגשר על הפערים ולחזק אותו. ישנן גם המלצות המתייחסות למצב הרגשי במקרים בהם זה רלוונטי. כמו כן, ניתנות המלצות לבית-הספר על הצעדים הנדרשים כדי לסייע לילד, והמלצות להתאמות במבחנים במקרים בהם יש בכך צורך .חשוב לקחת בחשבון כי רק המלצות המתקבלות מאבחון פסיכודידקטי שמתבצע החל מכיתה ז', תקפות לבגרויות.

מתי מומלץ לפנות לאבחון פסיכודידקטי?

ישנם מספר מצבים בהם מומלץ לפנות לאבחון פסיכודידקטי:

כאשר קיים פער ברור בין היכולות הקוגניטיביות של הילד/מבוגר לבין ביצועיו הלימודיים. כמובן שצריך לראות שלא מדובר בקושי תקופתי אלא בתופעה מתמשכת

  • כאשר ישנה פגיעה משמעותית בתפקוד הלימודי.
  • כאשר קיימים קשיים בקריאה, בכתיבה או בחשבון.
  • כאשר ישנו חשד לקשיים בקשב וריכוז.
  • כאשר נוצרים תסכול והימנעות מביצוע משימות לימודיות.

אביגיל רייניך - פסיכולוגית קלינית - מאבחנת פסיכודידקטית

האבחון הפסיכודידקטי הוא כלי חשוב המאפשר לנו, קודם כל, להגדיר ולמקד את החוזקות והקשיים של הנבדקים, לאתר את הגורמים העומדים בבסיסם ולבנות תכנית התמודדות שתאפשר לסייע לילדים, ומבוגרים באופן המיטבי והמקדם ביותר. כבר שנים שאני עוסקת באבחונים פסיכודידקטיים. לאורך השנים פגשתי הורים רבים שרצו לעזור לילדיהם אך בשל חוסר הכרות עם עולם האבחונים הפסיכודידקטיים והטיפול, ובשל והכוונה לא נכונה, בזבזו לריק כספים רבים, זמן רב ואנרגיות רבות. כאשר אני עושה אבחון פסיכודידקטי, חשוב לי שההורים יקבלו עם הדו"ח המסכם בו ממופים הקשיים עמם הילד מתמודד והגורמים לקשיים אלה, יקבלו תכנית ברורה לגבי האופן בו נכון לפעול כדי להחזיר את הילד למסלול של למידה והשתלבות מקדמת במסגרת החינוכית. בתוכנית נלקח בחשבון גם מצבו הרגשי של הילד ובמקרים בהם מתעורר צורך, ניתנת להורים הכוונה לגבי אפשרויות טיפול מתאימות.

צור קשר
גלילה למעלה דילוג לתוכן