צור קשר

קשיים ביחסים בינאישיים

מדובר בתופעה רגשית שכיחה ומוכרת המופיעה אצל גברים, נשים וילדים בכל הגילאים. אצל אנשים מסוימים היא מופיעה כתחושה לא נוחה המלווה את שגרת החיים בעוד אצל אחרים היא מנטרלת את היכולת לתפקד ופוגעת בתחומי חיים שונים. כך או כך, מדובר במצב הגורם להרבה סבל וכאב ופוגם באיכות החיים של הסובל ממנו.

הצורך ביחסים בינאישיים

אנו בני האדם, יצורים חברתיים מעצם מהותנו, ככאלה, היכולת ליצירת קשרים בינאישיים הינה מרכיב מרכזי בבריאותנו הנפשית, באיכות החיים שלנו ובסיפוק שאנו שואבים מחיינו. מהצד האחר, יחסים בינאישיים הינם מורכבים, דינמיים ורבי פנים. כל אדם חווה קשיים ביחסים בינאישיים בתקופות כאלה ואחרות בחייו – ביחסים במקום העבודה, ביחסים חבריים, זוגיים ומשפחתיים. לעיתים מדובר באירועים נקודתיים, לעיתים בקשיים מתמשכים ולעיתים מדובר בדפוס של קושי במערכות יחסים המושפע מעברינו. לעיתים אנו נוטים לפרש כוונות של אחרים ולצפות ליחס בהתאם למוכר לנו מהעבר. באופן דומה, ההתנהגות שלנו מותאמת לציפיות הפנימיות הללו, וכך אנחנו יוצרים מערכות יחסים מוכרות, שאינן בהכרח חיוביות או משרתות אותנו. כך נוצר מעגל חוזר של דפוסי התנהגות אשר לעיתים מסב לנו סבל וכאב.

מהי חשיבותם של הקשרים הבינאישיים?

הצורך בקשר בינאישי הינו צורך מהותי ובסיסי, המלווה אותנו מרגע הלידה (ויש אומרים שעוד במהלך ההיריון) ולאורך כל החיים. מחקרים מראים כי הצורך של תינוק במגע ובקשר הינו צורך גופני של התקיימות, ממש כמו אוכל ומים. הקשרים הראשוניים שאנו יוצרים (לרוב עם ההורים, האחים וכו') משמשים בסיס המשפיע באופן מכריע כמעט על כל ממד בחיינו – על האופן בו יראו היחסים הבינאישיים שלנו לאורך החיים, על הדימוי העצמי שלנו, על מצבינו הרגשי לאורך החיים, על יכולתנו להתמודד במצבי קושי ומשבר. בכל שלב התפתחותי בחיינו שזורים יחסים בינאישיים כאלו ואחרים. מכיוון שבני האדם הינם רבי פנים ומורכבים, גם היחסים ביניהם אינם תמיד פשוטים. במצבים מסוימים, מורכבות ביחסים מביאה אנשים למצבים של בלבול, תסכול וכאב ביחס לקשרים שלהם עם הסובבים אותם. לעיתים אנו חווים תחושות אלה, דווקא עם האנשים המשמעותיים והיקרים לנו ביותר.

מהם הגורמים לקשיים ביחסים בינאישיים?

ישנן מגוון סיבות לקשיים ביחסים בינאישיים:

  • מצב נסיבתי לעיתים מדובר במצב נסיבתי, דבר הקורה לכולנו (שכנים רועשים שאינם מתחשבים בצרכי הסובבים אותם, בוס לחוץ). במצבים אחרים, מדובר בדפוסים מהותיים החוזרים על עצמם. מערכות יחסים בריאות, מטפחות ואוהבות, נשענות במידה רבה על דפוסי היחסים אשר עוצבו בתחילת חיינו. עוד בינקות, נוצר ומבשיל הפוטנציאל הבין אישי שלנו באמצעות הקשר הראשוני והמשמעותי עם ההורים/הדמות המטפלת. קשר חיובי ויציב המספק לנו ביטחון, משמש כבסיס לגדילה ולמימוש הפוטנציאל הבינאישי שלנו.
  • שחזור של דפוסים בעייתיים מהעבר – לעיתים קשיים ביחסים נובעים משחזור של דפוסים שמקורם בעבר, במצבים בהם לא חשנו אהובים ורצויים אלא חסרי ביטחון. אלו עלולים להקשות עלינו ביצירת מערכות יחסים קרובות וטובות שכן הם משפיעים על האופן בו נפרש מצבים בתוך היחסים וכך גם על האופן בו נגיב ונתייחס. יתרה מכך, פעמים רבות אנו עלולים למצוא את עצמנו משחזרים יחסים בלתי תקינים באופן שהופך לדפוס. כך למשל, אדם שבילדותו חווה ביקורת רבה מצד הוריו, עלול למצוא עצמו ביקורתי מאוד כלפי ילדיו (בלא שהוא רוצה בכך), ילדה שחוותה דחייה בילדות, עלולה להמשיך ולחוות דחייה ביחסים לאורך כל חייה. אנו משעתקים את הקשיים מיחסינו המוקדמים ליחסים בהמשך חיינו, דבר היכול לקבל ביטוי בקשיים ביצירת קשרים, בקשיים בהתמדה בקשר קבוע, בחיכוכים מתמידים, אכזבות, תסכולים ובאופן כללי, במידת הקרבה והאמון שנאפשר לעצמנו ולאחרים ביחסים העתידיים שננסה לבנות. אנשים רבים חווים קושי באינטימיות – הם מתקשים לייצר קשרים הדוקים וקרובים, אם בזוגיות ואם ביחסים אחרים.
  • משפחה כגורם משמעותי בהתפתחות היחסים הבינאישיים – המשפחה של כל אחד מאיתנו מהווה  מסגרת של יחסים בינאישיים המשמשת כמו מיקרוקוסמוס לחברה החיצונית ולדפוסים חברתיים רחבים יותר. יחסים תוך-משפחתיים מורכבים משפיעים על היכולות חברתיות שלנו לאורך כל חיינו, ויכולים להשפיע על האופן בו נשתלב במסגרות עתידיות אליהן נשתייך (בכיתה, במקום עבודה וכדומה).

מהן הגישות טיפוליות בהתמודדות עם קשיים ביחסים בינאישיים?

הטיפול הפסיכולוגי הינו כלי יעיל וחשוב בהתמודדות עם קושי בתוך קשרים בינאישיים. בבסיס הטיפול הפסיכולוגי ישנו הקשר הקרוב והבטוח הנבנה בין הפסיכולוג לפונה. בתוך הקשר הטיפולי ניתן לשוחח על הקשיים הבינאישיים ולזהות ולאתר דפוסי קשר אשר אינם עובדים באופן הרצוי. אנשים, לרוב, אינם מודעים להתנהלותם החברתית ולדפוסים שהם מביאים אל תוך הקשרים שלהם – העלאת הדפוסים למודעות מאפשרת עבודה עליהם ושינוי שלהם.

בנוסף, הדפוסים הבעייתיים יקבלו ביטוי גם בתוך הקשר הטיפולי ועל כן גישות רבות שמות דגש גם על עבודה על הדפוסים בתוך הקשר הטיפולי מתוך ההנחה ששינויים בדפוסים בתוך הקשר הזה, ישליכו על היחסים הבינאישיים מחוץ לחדר הטיפולים.

אביגיל רייניך – פסיכולוגית קלינית - כיצד אני מטפלת בקשיים ביחסים בינאישיים?

הטיפול הפסיכולוגי מאפשר להתבונן ביחסים הבינאישיים אשר משהו בהם אינו עובד כפי שהיינו רוצים. התבוננות זו נעשית בתוך קשר בטוח בו ניתן לדבר על הכול, ללא שיפוט, ולעבוד על הדפוסים הגורמים לנו לקושי ולסבל.

היות ובטיפול עצמו נבנה קשר בינאישי קרוב ורב משמעות, הוא מספק לפונה הזדמנות לחוות את הקשיים הבינאישיים בסביבה בטוחה ומוגנת. במצבים רבים, התנסות זו מספקת לנו חוויה נכונה יותר של יחסים (כיצד מתמודדים עם קונפליקט אם הוא מתעורר, כיצד ניתן לייצר קרבה בטוחה). כך נבנה אמון מחודש בעצמנו וביכולתנו לקיים קשרים בינאישיים טובים, והדבר משפיע כמובן על היחסים מחוץ לחדר הטיפולים.  מניסיוני לאורך השנים למדתי כי הטיפול האפקטיבי ביותר להתמודדות עם קשיים בינאישיים הינו טיפול המשלב מגוון כלים. בקליניקה שלי, אני עושה שימוש בכלים מהטיפול הפסיכולוגי הקלאסי (פסיכודינמי), הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי ווויס דיאלוג.

צור קשר
גלילה למעלה דילוג לתוכן