צור קשר

גלגל החיים הנשי - התמודדות נשית בשלבי החיים השונים

נשים מתמודדות לאורך כל חייהן עם שינויים גופניים והורמונליים אשר הינם בעלי השפעה מכרעת על בריאותן הפיזית והנפשית. גלגל החיים הנשי מייצר עבורנו הנשים התמודדויות פיזיות ורגשיות השמורות רק לנו.

גלגל החיים הנשי - התמודדות נשית בשלבי החיים השונים

כיום נראה אך טבעי כי ישנה הבנה שההבדלים הביולוגיים והמגדריים, מביאים עמם גם הבדלים וסוגיות רגשיות המאתגרות אותנו הנשים – מחזור ופוריות, הריון, דימוי גוף, מיניות, לידה, דיכאון לאחר לידה, הפלה, גיל המעבר. למעשה, עד לעשורים האחרונים, מרבית המחקרים הרפואיים לא נתנו את הדעת על ההבדלים בין נשים לגברים והשפעתם על בריאותה הפיזית והנפשית של האישה. רק בשנת 1993 ניתנו הנחיות קליניות לאבחנה על בסיס מין ומגדר, והתייחסות רחבה יותר בהקשר הנשי.

מה הם שלבים בחיי האישה והשלכותיהם?

כל שלב בגלגל החיים הנשי, קשור למחזור החיים ההורמונלי של האישה. לכל שלב מאפיינים רגשיים ופיזיולוגיים בעלי השלכות נרחבות על חוויית היום-יום, מצב הרוח, הדימוי העצמי, היחסים הבינאישיים ועוד ועוד. 

  • המחזור ותופעות קדם וסתיות והווסתית – שינויים הורמונליים ופיזיים הופכים את תקופת המחזור לתקופה מאתגרת עבור נשים רבות, והיא לעיתים מאופיינת ברגישות גבוהה עם תסמינים רגשיים ופיזיולוגיים. מידת ההשפעה של תקופת המחזור משתנה מאישה לאישה. מרבית הנשים חשות בשינויים רגשיים לפני ובזמן המחזור – תנודתיות במצב הרוח, מתח נפשי, אי-שקט (התסמונת הקדם-ווסתית והווסתית קיימת אצל כ-70% מהנשים).
  • פוריות – נושא הפוריות הוא טעון מאוד מכל היבטיו. מצד אחד ישנן נשים המתמודדות עם קשיי פוריות המביאים עמם כאב וסבל עצומים – במצב בו עולה ספק לגבי היכולת של אישה לממש את ייעודה האימהי, מתעוררות לעיתים קרובות חרדות, פגיעה בערך העצמי, חוויה כי הגוף בוגד, מורכבויות זוגיות, דיכאון ועוד. לקושי להרות מתלוות משמעויות חברתיות-תרבותיות מכבידות. באם בוחרים בטיפולי פוריות, מדובר בתהליך ארוך וממושך, המאופיין בתקופות של אי-נוחות פיזית, לחץ, אי ודאות ולעיתים אכזבות קשות. תהליך זה מצריך אורח רוח, כוחות נפש ותמיכה רבה, ויש לו השפעות משמעותיות גם על היחסים הזוגיים. מהצד השני, גם מצב בו אישה מצליחה להיכנס להריון בלא כל קושי, עשוי להביא עמו מורכבויות רגשיות – החל בהריונות לא מתוכננים ולא רצויים על כל המשתמע מכך, והמשך בהריונות תקינים ורצויים שגם הם נושאים בחובם מורכבויות בהתמודדות.
  • הריון – הריון הנו תהליך יפהפה בו לנגד עינינו מתגלה עוצמתו ויופיו של הטבע, פלא הבריאה.  לצד כל הטוב והאהבה שהריון מביא עמו, מדובר בתהליך הטומן בחובו שלל מורכבויות – ההריון מלווה בשינויים גופניים (עלייה במשקל, שינוי פרופורציות הגוף, פגיעה בדימוי הגוף), לעיתים קרובות מופיעות תחושות גופניות לא נעימות (בחילות, צרבות, כבדות ועוד), שינויים רגשיים (מצבי רוח משתנים, עצבנות, עצבות, נטייה לבכי, חרדתיות ועוד), מתעוררות דאגות לשלום העובר, לזוגיות, שאלות לגבי איזו אמא אהיה, איך הילדים (במידה ויש) יקבלו את התינוק החדש, דאגות כלכליות ועוד. לעיתים קרובות עולים פחדים מהלידה וחששות לגבי דיכאון אחרי הלידה.
  • לידה – רגע הלידה הוא רגע שיא המנקז לתוכו תשעה חודשים של התרגשות, ציפיה, חששות. ביולוגית, מדובר ברגע מימוש הייעוד הנשי. עבור נשים רבות מדובר בתקופה מורכבת. עם הלידה, מסתיים פרק ההיריון ומתחיל פרק חדש ומאתגר לא פחות ברמה האישית, הזוגית והמשפחתית – חוסר השינה, הצורך לטפל בתינוק התלוי בי במאה אחוז (אובדן החופש), עומס של מטלות, התמודדות עם קנאת אחים, שינוי במאזן הזוגי, שינויים גופניים וקושי לחזור למשקל מלפני הלידה ועוד.
  • דיכאון לאחר לידה – נשים רבות חוות את הלידה ואת החודשים שאחריה כתקופה של שינוי עצום (במיוחד בלידה הראשונה אך גם בלידות של ילדים נוספים). הרבה נשים מספרות כי הן חשות עייפות קשה עד תשישות, קושי בגידול התינוק ובהתמודדות עם עומס הציפיות והמטלות. במקרים רבים מופיע דכדוך אשר נמשך מספר שבועות אחרי הלידה (יכולים להיות גם שינויים במצב הרוח, עצבנות, נטייה לחרדה). כ-10% מהנשים חוות דיכאון של ממש לאחר הלידה. דיכאון כזה יכול להימשך שבועות עד חודשים ארוכים. ישנן נשים המצליחות להמשיך ולטפל בתינוק ובשאר המשימות המוטלות עליהן על אף התחושות הקשות אך במקרים חמורים הדיכאון עלול להוביל לחוסר תפקוד ממשי ופגיעה באיכות החיים של האישה ושל משפחתה. במצבים מסוימים הדיכאון חולף מעצמו לאחר שבועות עד חודשים. במצבים אחרים נדרשת התערבות טיפולית (טיפול פסיכולוגי ולעיתים גם תרופתי).
  • הפלה ותהליכי אבל – הפלה היא מאורע קשה וטראומתי עבור שני בני הזוג, ובפרט עבור האישה. אובדן חיים לאחר תהליך של הריון גורר לרוב תגובות אבל רגשיות ופיזיולוגיות בעוצמות משתנות. נשים מספרות על רגשות אשמה קשים ואחריות שכשלה וכן על חששות מהריון נוסף.
  • גיל המעבר– גיל המעבר הוא אירוע ביולוגי מכונן, אשר טומן בחובו תופעות רגשיות ופיזיות לא פשוטות, אך גם משמעויות חברתיות עמוקות יותר. בעולם המערבי, המקדש נעורים נצחיים, לא פשוט לבצע את המעבר הזה, אשר מביא עמו תנודות רגשיות ופיזיות רבות. מאתגר לא פחות לקבל את ההשתייכות החברתית לקבוצת גיל חדשה על כל הנלווה לכך.

מהן הגישות הטיפולית המותאמת לצורך הנשי?

לחץ דם גבוה, מחלות לב, חרדה ודיכאון הן מחלות שאינן ייחודיות לנשים, אך עדיין יש לבחון אותן על רקע הבדלי מין ומגדר אשר מספקים תמונה רחבה יותר. הטיפול הרגשי והפיזיולוגי בנשים מחייב התייחסות מקצועית הבנה של ההיבטים והתהליכים השונים, שהינם חלק בלתי נפרד מגלגל החיים הנשי. על פי מחקרים רבים, הטיפול הפסיכודינמי, לצד הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי הם כלים טיפוליים אפקטיביים, אשר נמצאו כיעילים  בהתמודדות עם מצבים רגשיים שונים.  

  • הטיפול הפסיכולוגי הקלאסי (פסיכודינמי) – מניח כי סימפטומים רגשיים המופיעים אצל אנשים, הינם ביטוי חיצוני של נוכחותם של תכנים לא מודעים הנמצאים בנפשו של האדם (חוויות קשות, יחסים מוקדמים מורכבים, קונפליקטים לא פתורים). במסגרת יחסי המטפל-מטופל המתבססים כקשר בטוח ותומך, מבקש הטיפול לסייע לאנשים להגיע לתובנה של הדינמיקות התוך-נפשיות שלהן, וזאת בכדי להקל על הסימפטומים אותם הם חווים ולשפר את איכות חייהם.
  • הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי (CBT) – הינו טיפול ממוקד וקצר טווח, אשר בבסיסו ההנחה כי מצבים רגשיים שונים הינם תוצר של דפוסי מחשבה והתנהגות שליליים, אשר נוצרו והתקבעו בעקבות נסיבות חיים מסוימות. הטיפול מתמקד בזיהוי הדפוסים הללו והחלפתם בדפוסי חשיבה חיוביים ובונים.

אביגיל רייניך – פסיכולוגית קלינית - טיפול אישי ייחודי ותומך בשילוב כלים שונים

כנשים, החיים מזמנים לנו אתגרים רבים, ופעמים רבות אנו נדרשות להתמודד עם קשיים רגשיים ופיזיולוגים, מצבים לא פשוטים ובחירות מורכבות. לעיתים, ההתמודדות המאתגרת והלא פשוטה הזו יוצרת מעגל של מצוקה וסבל בדמות דיכאון, חרדה ומצוקות רגשיות רבות אחרות. לצערי, נשים רבות חשות כי המשא הוא שלהן בלבד והן מתמודדות עם הקשיים לבדן, בעודן חשות תסכול, בדידות ומצוקה. חשוב לי שתדעו שיש  למצבי המצוקה פתרון ואתן לא לבד במסע הזה. מניסיוני הרב, הטיפול היעיל ביותר להתמודדות עם מצבים אלו הינו טיפול משולב, המאחד מספר כלים טיפוליים. בקליניקה שלי אני משתמשת בטיפול פסיכולוגי קלאסי (פסיכודינמי), טיפול קוגניטיבי-התנהגותי ווויס דיאלוג. כלים אלו משמשים אותי על מנת להעניק טיפול אישי שלם וייחודי, המיועד לצרכים השונים של כל אישה, בהתאמה אישית, תוך תמיכה, אמפתיה והקשבה מלאה לקושי שלכן.

צור קשר
גלילה למעלה דילוג לתוכן