צור קשר

וויס דיאלוג - Voice Dialogue

כולנו חווים מצבים בהם אנו חשים בלבול – מצד אחד אנחנו מאוד רוצים/מאמינים במשהו אחד אך בו בזמן, אנחנו ממש רוצים או מאמינים בדבר לגמרי מנוגד. על פי שיטת הוויס דיאלוג, מצב זה בו בעת ובעונה אחת, מתקיימים בתוך נפשינו מגוון חלקים, חלקם סותרים זה את זה, הוא טבעי ונורמלי. בשימוש בכלים של וויס דיאלוג, ניתן לעבוד עם חלקים פנימיים אלה באופן שעושה סדר פנימי, מרגיע ומעצים.

וייס דיאלוג

מהי שיטת וויס דיאלוג?

וויס דיאלוג היא גישה של עבודה רגשית שפותחה בשנות ה- 70 של המאה העשרים, על ידי זוג פסיכולוגים מארצות הברית – ד"ר האל סטון וד"ר סידרה סטון, בהשראת האסכולה של קרל גוסטב יונג וגישות נוספות. השיטה גורסת כי בנפשו של כל אדם ישנו ה'אני המודע' – נוכחות ניטרלית הייחודית לכל אדם. ה'אני המודע' נמצא איתנו מרגע לידתנו ולאורך כל החיים כמאין עוגן, בסיס. מעבר לכך, בנפשו של כל אחד ישנם אינספור דמויות/חלקים/קולות פנימיים כאשר לכל חלק כזה יש אישיות מובחנת משלה הכוללת רצונות, דחפים, צרכים, יכולות, זווית ראייה ורגישויות. מצב זה אינו מעיד על פתולוגיה, להיפך – זהו המצב הטבעי והוא קיים אצל כולנו.

באופן אידיאלי, ישנו איזון תוך נפשי לפיו ה'אני המודע' הינו זה המכתיב את הדרך בה אנו באים במגע עם העולם, מתנהלים בתוך יחסים, בוחרים בחירות – כל זאת תוך התחשבות בחלקים השונים שבתוכנו, באיזון.

באופן מצער, אצל אנשים רבים איזון זה אינו קיים – ישנם חלקים מסוימים המשתלטים על נפשם ועל תפקודם, בעוד חלקים אחרים אינם נשמעים. ישנם מצבים בהם ה'אני המודע' כלל אינו נגיש וכל ההתנהלות מנווטת על ידי חלקים מסוימים. לדוגמא – בכל אדם ישנם גם חלקים זועמים וגם חלקים רגועים ונינוחים. כאשר אדם פועל מתוך ה'אני המודע', הרי שהוא מחובר הן לצדדים הזועמים שבו והן לצדדים הרגועים שבו, ובוחר כיצד להתנהג במצבים שונים, ממקום של שליטה ושיקול דעת. לעומת זאת, אם אדם מנוהל על ידי החלקים הזועמים שבו, הוא עלול לחוות את עצמו כאדם עצבני, להתנהג באופן תוקפני ולא נעים במצבים מתאימים, ללא שליטה, לעיתים הוא כלל לא ידע שיש לו היכולת להיות רגוע ונינוח. מצב זה עלול לפגוע ביחסיו הבינאישיים, בתפקוד שלו בעבודה, בדימוי העצמי שלו ועוד.

מה הם עקרונות הבסיס של שיטת הוויס דיאלוג?

על-פי שיטה זו, בכל בני האדם יש את כל מגוון החלקים, הרגשות, ההתנהגויות (אין אדם שאין בו שנאה, קנאה, אלימות כמו שאין אדם שאין בו טוב, נדיבות, חמלה). אנשים נבדלים זה מזו במידת ההיכרות והחיבור שלהם לחלקים שונים כמו גם באיזונים הקיימים בתוך המערכת הנפשית שלהם (כתוצאה מהאישיות שלהם, חוויות ילדות ועוד). בנוסף, השיטה גורסת כי אין דבר כזה חלק 'טוב' וחלק 'רע'. כל החלקים בתוך נפשינו הינם חשובים וחיוניים לאיזון הנפשי שלנו. עם זאת, ישנם חלקים המזיקים לנו מסיבות כאלה ואחרות. בתוך הטיפול, אין כל ניסיון להעלים את החלקים ה'מזיקים'. להיפך, המטרה היא ללמוד להכיר ולקבל את החלקים השונים, באופן מאוזן.

כיצד נערך הטיפול בשיטת הוויס דיאלוג?

בגישת הוויס דיאלוג׳, לומד הפונה כיצד לזהות את החלקים הפנימיים שלו, לקבל אותם כחלק ממנו, מבלי שהם ינהלו אותו או ישפיעו עליו לרעה. בתוך התהליך, האדם מכיר את חלקיו, את היכולות הטמונות בהם, ולומד לסייע להם כשהם זקוקים לתמיכה. כך למשל, בכולנו קיימים חלקים של ילדים פנימיים הזקוקים ליחס, נחמה, קבלה. בעבודה בשיטה זו ניתן להגיע לחלקים אלה ולתת להם מענה. עם התקדמות התהליך, גם חלקים שהקשו על חיינו מאוד הופכים מנטל ובעיה למשהו מעשיר ובעל ערך. בעבודה בוויס דיאלוג מתפתח בהדרגה איזון  בין חלקי הנפש השונים וכן מתאפשרת בהדרגה קבלה עצמית עמוקה וחוויה של רוגע וחופש בחירה – התחושה היא שאני לא נשלטת על ידי החלקים הפנימיים שלי אלא בוחרת כיצד להתנהל.

אביגיל רייניך – כיצד אני מטפלת בשיטת הוויס דיאלוג?

אני מטפלת בשיטות פסיכולוגיות קלאסיות וב-CBT כבר קרוב ל-20 שנה. בשנים האחרונות הכרתי את שיטת הוויס דיאלוג במקרה, שכן היא אינה משיטות ה-mainstream בעולם הפסיכולוגיה. את הכלי המופלא והעוצמתי הזה למדתי מאורה גבריאלי, מפתחת 'דרך פריחת היהלום', שהיא הדמות המרכזית המלמדת את השיטה בארץ. מניסיוני המקצועי, ניתן להסביר את כל המצוקות הרגשיות שאנשים חווים במושגים של וויס דיאלוג – חרדות, דיכאון, דימוי עצמי נמוך. כתוצאה מכך, ניתן לעבוד עם קשיים אלה על פי שיטה זו באופן שנותן מענה לקושי, הקלה וריפוי. היופי בשיטה זו הוא שהעבודה הפנימית נעשית ממקום של חוויה ומגע ברגש ולא ממקום של ניתוח שכלתני – כתוצאה מכך, גם השינוי המתקבל הינו מהיר יותר, מוחשי ועמוק (בניגוד למצבים בהם אנשים מתלוננים שהם נמצאים בטיפול שנים רבות, מדברים על הקושי אך הוא אינו נפתר).

ככל שאני מטפלת בשיטה זו, כך אני מרגישה כי היא יעילה באופן מרגש ומפעים, בעיקר כאשר היא משולבת עם כלים נוספים, על פי הצורך וההתאמה לצרכי הפונה. היא מאפשרת לעשות תהליך עמוק ומהותי אשר מעצים את הפונה ונותן לו בהדרגה את הכוח לסייע לעצמו בכלים אלה, ללא תלות במטפל.

צור קשר
גלילה למעלה דילוג לתוכן