צור קשר

טיפול זוגי

כל זוג הנמצא במערכת יחסים ארוכת טווח נתקל לא אחת באתגרים אשר החיים מזמנים לנו – עומס, לחצים כלכליים, קשיים ודאגות עם הילדים ועוד. לעיתים אנחנו מתמודדים עם אתגרים אלה ומצליחים להתרומם מעל הקושי, אך לעיתים הם יוצרים סדק במערכת הזוגית שלנו ואנו חשים בודדים, מתקשים לתקשר עם בן הזוג, רבים הרבה. אם אתם חשים כי אתם בפתחו של משבר, אשר עלול לחבל בזוגיות ולפגוע בתא המשפחתי, כדאי לעיתים לפנות לטיפול זוגי.

טיפול זוגי

הזוגיות כריקוד

זוגיות ארוכת טווח משולה לריקוד בו בני הזוג משמשים ככוריאוגרפים. כל אחד מביא לזוגיות הזו את אישיותו, חולשותיו וחוזקותיו, ההיסטוריה המשפחתית והמטענים הרגשיים המלווים אותו. יחד נוצרת תנועה משותפת של שני בני הזוג, במקצב הייחודי להם. במהלך החיים עומד הריקוד הזוגי בפני מהמורות והפרעות שונות, אשר נכנסות ל"רחבה" הזוגית, פוגעות בהרמוניה ומפרות את האיזון –  החל בעומסי החיים, והמשך בקושי לשמור על גחלת האהבה והתשוקה על פני שנים רבות.

בנוסף, נראה כי במאה ה-21, הציפיות של כל אישה ואיש מבן/בת הזוג שלהם הן רבות, מורכבות ולעיתים סותרות – כל אחד ואחת מחפשים בבת/בן הזוג מקור לחברות טובה, קרובה ותומכת, פרטנר/ית ליחסי מין מספקים, שותפ/ה לניהול משק הבית – גידול וחינוך הילדים, תפקוד כלכלי, אחזקת הבית, ועוד ועוד. המציאות מוכיחה כי לאורך זמן, המערך הזה נתקל לא פעם בקשיים משמעותיים אשר עלולים להוביל לפירוק הקשר.

פרידה וגירושין - בזוגיות

בעשורים האחרונים, אחוז הזוגות המתגרשים בארץ רק הולך וגדל ולעיתים אנשים בוחרים להתגרש מתוך תקוה וציפייה כי בפרק ב' יהיה טוב יותר עבורם. חשוב מאוד לדעת כי זוגיות ארוכת שנים לעולם אינה פשוטה, היא תמיד דורשת טיפוח ותחזוקה ורוב רובם של הזוגות חווים משברים בשלב זה או אחר של החיים ביחד. פירוק התא המשפחתי הינו צעד קשה וכואב הגורם סבל עצום, הן לבני הזוג והן לילדיהם. בנוסף, רבים מגלים כי החיים לאחר הגירושים אינם פשוטים כלל ועיקר – במרבית המקרים, לאחר הגירושים ישנה ירידה משמעותית ברמת החיים של שני בני הזוג. בנוסף, הרבה קשיים שאנשים נוטים להשליך על הקשר הזוגי מתמידים גם לאחר הגירושים – אם בזוגיות חדשה או בתחומי חיים אחרים.

אין ספק שיש מקרים בהם נכון ורצוי לפרק את הנישואים אך ישנם מקרים רבים אחרים בהם ניתן להתגבר על המשבר, להימנע מפירוק התא המשפחתי ואף לבנות מערך טוב ונכון יותר, כאשר מקבלים סיוע והכוונה נכונים.

מדוע אנשים פונים לטיפול זוגי?

לכל זוג מאפיינים ייחודיים לו ואתגרים אותם הוא חווה כקושי או כאיום על המערכת הזוגית. לכן הפנייה לטיפול הזוגי הינה רבת סיבות. לרוב מדובר ברצון לפתור קשיים בקשר בין בני הזוג, או לנסות ולמנוע קשיים עתידיים.  זוגות רבים פונים לטיפול בשל מריבות בלתי פוסקות ונושאים 'נפיצים' שלא ניתן לגעת בהם. לחלופין יש זוגות אחרים המדברים על תחושות של ניכור ומרחק. בין כך ובין כך, התחושה המלווה את בני הזוג היא של בדידות וחוסר בתקשורת נעימה וקרובה בתוך הקשר.

כיצד מסייע הטיפול הזוגי?

מטרת הטיפול הזוגי לעשות סדר ולשמש כמרחב בטוח וניטרלי עבור בני הזוג – מקום בו אפשר לדבר על הכול (ובפרט על הנושאים ה'נפיצים'), להשמיע וגם לשמוע. תהליך העבודה הזוגית משותף ברובו לשני בני הזוג (לעיתים עולה צורך גם בפגישות פרטניות של הפסיכולוג עם כל אחד מבני הזוג). במפגשים הזוגיים, פותחים בני הזוג את הקשיים שהם חווים בתוך הקשר ונעשית עבודה משותפת של הקשבה אחד לשני, הגעה להבנה הדדית (גם אם לא להסכמה) ובניית דפוסים של תקשורת נעימה וקרובה שכל אחד זקוק לה בתוך הקשר הזוגי.

אביגיל רייניך- פסיכולוגית קלינית, תפיסתי את הטיפול הזוגי ודרך העבודה שלי

במערכות יחסים ארוכות הנמשכות על פני שנים, ישנם במקרים רבים קונפליקטים והצטברות של משקעים. במקרים רבים זוגיות יכולה להתנהל באופן זורם והרמוני עד להולדת הילדים, אז הופכת המערכת הזוגית לסבוכה ומאתגרת יותר, ובהיותה כזאת היא מצריכה עבודת צוות ושיתוף פעולה. כבני זוג, אנו נדרשים להתמודד עם הבדלים עמוקים בהתייחסות למגוון תחומים כגון התנהלות כלכלית, קריירה, חינוך, הרגלי היגיינה, מיניות ועוד. קשיים זוגיים ממושכים מחייבים טיפול הולם, שכן במידה והם יוכחשו, יוזנחו ולא יטופלו כראוי, חיי הזוגיות והמשפחה עלולים להתפרק. הטיפול הזוגי עושה שימוש במגוון שיטות וכלים על מנת לסייע בפתרון הקשיים. במהלך עבודתי כפסיכולוגית קלינית התוודעתי למטופלים רבים אשר חוו קשיים במישור הזוגי והמשפחתי. בהרבה מקרים הייתה החוויה שלהם כי אין כל סיכוי לפתור את הבעיות וכי המוצא היחיד הוא גירושים.

ניסיוני המקצועי הביא אותי להבנה כי במקרים רבים יש אפשרות לסייע לבני הזוג למצוא את דרכם חזרה זו אל זה ולהחיות את ה'גחלת'. עוד ניתן ללמוד כיצד לתקשר באופן נכון – אופן בו לכל צד יש את האפשרות לבטא את צרכיו, דעותיו כעסיו בהקשר בטוח ולא פוגעני – בני הזוג לא חייבים להסכים תמיד זה עם זו ויש אפשרות ללמוד איך לחיות בזוגיות טובה, לצד הפערים שישנם באופן טבעי בין שני בני זוג.

לתפיסתי, הטיפול האפקטיבי ביותר הוא טיפול אשר המשלב בין מספר כלים מרכזיים בהם אני משתמשת: טיפול פסיכולוגי קלאסי (פסיכודינמי), טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT), ווייס דיאלוג.

חשוב לי לציין כי תנאי הכרחי להצלחת הטיפול הינו מחויבות של שני בני הזוג לתהליך הטיפולי.

צור קשר
גלילה למעלה דילוג לתוכן