צור קשר

טיפול פסיכולוגי

טיפול פסיכולוגי, עוסק  בדינמיקה התוך נפשית של האדם. הטיפול הפסיכולוגי הדינמי מתבסס על ההנחה שסימפטומים נפשיים (חרדה, דיכאון ועוד) הינם ביטוי לקיומם של רגשות וקונפליקטים לא מודעים.

טיפול פסיכולוגי

מהו טיפול פסיכולוגי?

בטיפול הפסיכולוגי נעשה ניסיון להבין את נפש הפונה, את התכנים הלא מודעים בנפשו ואת מנגנוני ההגנה בהם הוא עושה שימוש. כל זאת מתוך ההנחה שהעלאה למודעות של הרגשות והקונפליקטים הלא מודעים יכולה לשחרר את הנפש מהצורך לבטא אותם דרך הסימפטום, ובכך לשפר את איכות חייו של הפונה.

תחילתו של הטיפול הפסיכולוגי, בזיגמונד פרויד, אשר פיתח את תורת הפסיכואנליזה שעל עקרונותיה מושתת הטיפול הפסיכולוגי. מאז תקופתו של פרויד חלו שינויים רבים בחשיבה ובהבנה של הגורמים לסבל הנפשי ועל הדרכים לטיפול בו. בעולם הפסיכולוגיה התפתחו זרמים שונים, כולם מציעים טיפול פסיכולוגי המבוסס על עקרונות הבסיס שהציע פרויד, אך כל זרם מציע טיפול מעט שונה, עם דגשים אחרים ולעיתים גם כלים מגוונים. הנחה משמעותית נוספת של הגישות הפסיכולוגיות השונות היא כי חוויות שחווינו בילדותינו, ובפרט בילדות המוקדמת, כמו גם דפוסי ההיקשרות המוקדמים שלנו עם הדמויות משמעותיות בחיינו. בדרך כלל ההורים, מעצבים את אישיותנו, את האופן בו אנו תופסים את עצמינו ואת האחר, משפיעים על ההתמודדות שלנו עם העולם, על הבחירות שלנו ועל מערכות היחסים שנבנה לאורך חיינו.

מהם ההדגשים בטיפול הפסיכולוגי?

הטיפול הפסיכולוגי שם דגש על העלאה למודעות ועיבוד מעמיק של דפוסי ההיקשרות המוקדמים וחוויות העבר המשמעותיות והלא מעובדות של האדם. כל זאת, בתוך קשר רגשי משמעותי וקרוב – הקשר הטיפולי. טיפול כזה מאפשר תהליך של הגעה לתובנה מעמיקה לגבי ההשפעות של הגורמים הלא מודעים מהעבר, על דפוסי הקשר שהפונה יוצר, על התנהגויותיו ההרסניות, דרכי התמודדות לא יעילות בהן הוא עושה שימוש, בחירות שאינן בהכרח מיטיבות עמו, תקיעויות ועוד. בנוסף, מפתח הטיפול הפסיכולוגי יכולתו של הפונה לטיפול, לבוא במגע עם רגשותיו ולמצוא דרכים אפקטיביות להתמודדות עמם.

כיצד מתבצע הטיפול הפסיכולוגי?

בבסיס הטיפול הפסיכולוגי חשוב שייבנה קשר רגשי בטוח, מוגן ותומך המבוסס על אמון בין המטפל לפונה לטיפול. הטיפול הפסיכולוגי מתבצע במתכונת של מפגשים שבועיים או דו-שבועיים בהתאם לצורך, להעדפת הפונה לטיפול ולשיקולים מקצועיים של הפסיכולוג/ית. אורך כל מפגש- טיפול פסיכולוגי הינו לרוב 50 דקות. הטיפול הפסיכולוגי מתנהל במתכונת של שיחה בין המטפל לפונה. בשיחה מעלה הפונה קשיים, נושאים המטרידים אותו. במהלך השיחה מנתחים הפונה והמטפל חוויות ילדות, סיטואציות לא נעימות שאירעו בתקופה האחרונה, קשרים בעייתיים ועוד. הפסיכולוג הקליני, תוך שימוש בטכניקות שונות, מכוון את הפונה ומסייע לו להבין את הדינמיקות הלא מודעות ה'מנהלות' אותו ומשפיעות על בחירותיו, על האופן בו הוא מתנהל ביחסיו הבינאישיים ועוד. כל זאת, במטרה לסייע לפונה להתמודד באופן נכון יותר עם הקשיים שהוא מביא ולשפר את איכות חייו.

למי מתאים הטיפול הפסיכולוגי?

בדרך כלל אנשים רבים  באשר הוא נושאים משקעים מעברם ולכולנו קיימים תכנים לא מודעים אשר אנו מתקשים להתמודד עמם ומשפיעים על חיינו באופן שאינו תמיד מיטיב עמנו. על כן כל אחת ואחד מאיתנו יכול להפיק תועלת מפניה לטיפול פסיכולוגי. הטיפול הפסיכולוגי מסייע במגוון הקשיים הרגשיים שאנשים חווים בחייהם (יש לציין כי בהפרעות פסיכיאטריות הטיפול הפסיכולוגי אינו תמיד מספק ולעיתים יש צורך בשילוב עם טיפול תרופתי). בטיפול הפסיכולוגי, אנו שואפים לעבור תהליך מעמיק שתוצאותיו והישגיו יחזיקו לאורך זמן. על הפונה להבין כי הטיפול הפסיכולוגי דורש אורך רוח ונכונות להתחייב ולהתמסר לתהליך שפירותיו בצידו.

אביגיל רייניך – פסיכולוגית קלינית

אני פסיכולוגית קלינית, בעלת ניסיון רב כ20 שנים בטיפול פסיכולוגי למבוגרים, מטפלת בשיטה הפסיכודינמית. מניסיוני, מדובר בכלי קסום ורב-עוצמה. במקרים רבים אנשים עומדים פעורי-פה אל מול הדברים שהם לומדים על עצמם ועל האופן בו ניהלו את חייהם ב'עיוורון' עד שהגיעו לטיפול הפסיכולוגי. עם זאת, לאורך השנים אני מוצאת כי טיפול הפסיכולוגי העושה שימוש רק בכלים הפסיכודינמיים הוא במקרים רבים ארוך מאוד ולעיתים לוקח זמן רב עד שחל שיפור בקשיים שהפונה מביא ובסימפטומים שהוא סובל מהם (חרדה, דכדוך וכדומה). על כן, באמצעות הטיפול הפסיכולוגי שאני עורכת, אני עושה שימוש במגוון כלים מקצועיים, כאשר הכלים הפסיכודינמיים הם מרכיב מרכזי אך לא בלעדי בתהליך.

צור קשר
גלילה למעלה דילוג לתוכן