צור קשר

טיפול פסיכולוגי אונליין

כאשר אנו חושבים על טיפול פסיכולוגי, רובנו מדמיינים קליניקה נעימה, שבה ספת טיפולים מזמינה. עם זאת, ישנם מצבים בהם אנו זקוקים לטיפול פסיכולוגי אך נבצר מאיתנו להגיע אליו מסיבות שונות כגון מרחק גיאוגרפי, קשיים בריאותיים ועוד. בשנים האחרונות מתפתח מאוד תחום הטיפול הפסיכולוגי און ליין ובאמצעים דיגיטליים.

טיפול פסיכולוגי אונליין

המעבר מטיפול פסיכולוגי רגיל לטיפול פסיכולוגי אונליין

כפי שכבר נכתב, בשנים האחרונות ישנה התפתחות והתרחבות משמעותית של תחום הטיפול הפסיכולוגי אונליין המקוון. מגמה זו עוררה התנגדות עזה הן מצד הפסיכולוגים והן מצד הפונים לטיפול. ההתנגדות נבעה מהתחושה שבמדיום הדיגיטלי לא מתאפשר קשר טיפולי של ממש, דובר על כך שאם הפסיכולוג הקליני והפונה לא יושבים זה מול זה באותו חדר, לא נוצר אותו קשר טיפולי פסיכולוגי אינטימי שהוא הבסיס לכל תהליך משמעותי. דובר גם על הניכור שבשימוש באמצעי ה'אונליין' לצורך טיפול פסיכולוגי.

בחודשים האחרונים, עם התפרצות מגפת הקורונה, חלה נקודת מפנה דרמטית בתחום זה. פסיכולוגים קליניים רבים אשר התנגדו נחרצות לטיפולי אונליין עד לא מזמן, עשו מעבר למדיום זה של טיפול פסיכולוגי און ליין ומצאו כי הוא עובד באופן אפקטיבי וכי במצבים שונים, יש בו אף יתרונות על פני המפגש בקליניקה. חשוב לציין, כי מספר מחקרים שנעשו בתחום, הדגימו כי הטיפול הפסיכולוגי אונליין יעיל מאוד עבור מגוון רחב של קשיים רגשיים כגון חרדה, דיכאון, תקופות משבר, קשיים ביחסים הבינאישיים ועוד.

טיפול פסיכולוגי אונליין – כיצד עובד טיפול מרחוק?

הטיפול הפסיכולוגי אונליין מתקיים באופן דומה מאוד לטיפול בקליניקה. לפני הפגישה, מסכמים הפונה והמטפל על הפלטפורמה בה תתקיים הפגישה (זום/סקייפ/וואטסאפ). מסגרת הפגישה בטיפול פסיכולוגי און ליין, היא כשל המסגרת של הפגישה והטיפול הפסיכולוגי בקליניקה הן בהיבט של משך הפגישה והן בהיבט של הצורך במרחב שקט ופרטי. יש אנשים הפונים לטיפול פסיכולוגי  ומעדיפים כי לפני המעבר לטיפול הפסיכולוגי במדיום האינטרנטי, יתקיים מפגש אחד פנים-על-פנים. במפגש המקוון הראשוני, במסגרת הטיפול הפסיכולוגי און ליין תיתכן תחושת אי-נוחות, בעיקר בקרב מי שהתרגל למפגשים טיפוליים המתקיימים פנים-אל-פנים. עם זאת, מרבית הפסיכולוגים והפונים מדווחים כי לאחר ההסתגלות הראשונית, החוויה של הטיפול הפסיכולוגי והמפגש אונליין דומה לזו של המפגש בקליניקה וכי מתאפשר שיתוף ותהליך של ממש במפגש האינטרנטי. חשוב לציין כי ישנם אנשים שאינם מצליחים להתרגל אל המדיום הזה של הטיפול הפסיכולוגי און ליין, גם לאחר התנסות. מהצד האחר, ישנם אנשים אשר מצליחים להיפתח ביתר קלות ולעשות תהליך משמעותי יותר כאשר המפגש נעשה באופן הזה.

כיצד נערך טיפול פסיכולוגי  און ליין -באינטרנט בתקופת הקורונה?

תקופת הקורונה לימדה אותנו שיעור באדפטיביות והסתגלות – כולנו גילינו כי ישנם שירותים רבים שניתן לקבלם אונליין, מבלי לפגוע באיכותם וביעילותם. אכן בתקופה מאתגרת זו בה מצד אחד הרבה יותר קשה להגיע פיזית אל הקליניקה של הפסיכולוג בשל סגרים, בידוד, ירידה בזמינות של תחבורה ציבורית ועוד, ומהצד האחר הצורך בקבלת טיפול פסיכולוגי מתעצם בשל אי-הודאות והלחצים הנובעים מהמורכבות שבתקופה זו, רבים נוכחו עד כמה הטיפול הפסיכולוגי אונליין מהווה אלטרנטיבה מצוינת לטיפול  פסיכולוגי בקליניקה. תקופת הקורונה בה חווינו כולנו ריחוק חברתי וניתוק מאנשים רבים, אם מבחירה או אם מתוך אילוץ, המחישה והדגישה את חשיבות הזמינות של טיפול פסיכולוגי הניתן אונליין, כמאפשר תמיכה, הכלה, אוזן קשבת וייעוץ מקצועי להתמודדות עם קשיים אותם חווים כולנו.

מהם יתרונות טיפול פסיכולוגי אונליין ולמי הוא מתאים?

מעל לכל, יתרונו המרכזי של הטיפול הפסיכולוגי הניתן אונליין הוא ביכולתו להיות מונגש לאלו שהמסגרת הסטנדרטית אינה מתאימה להם, או שנבצר מהם להגיע פיזית למפגש טיפול. כך למשל:

טיפול פסיכולוגי אונליין במצב של מרחק גיאוגרפי

 ישנם מצבים בהם המרחק הגיאוגרפי בין הפסיכולוגית הקלינית לפונה מקשה מאוד להיפגש פנים-אל-פנים. כך למשל, ישנם אנשים המתגוררים בחו"ל (שליחות, לימודים, טיול ועוד) ורוצים טיפול פסיכולוגי בעברית. הטיפול  הפסיכולוגי האינטרנטי פתח את האפשרות הזאת אשר בעבר לא הייתה זמינה. בנוסף, קורה לפעמים שהפסיכולוג או הפונה שינו אזור מגורים תוך כדי טיפול פסיכולוגי. במצב כזה, טיפול פסיכולוגי אונליין מאפשר שמירה על הרצף הטיפולי ועל המשכיות התהליך, למרות האילוצים.

טיפול פסיכולוגי אונליין מאפשר בחירת פסיכולוג קליני ספציפי

ישנם גם מקרים בהם הפונה מעוניין להגיע לטיפול פסיכולוגי דווקא אצל פסיכולוגית ספציפית בשל המלצה שקיבל או בשל העובדה שהיא נותנת מענה מיוחד (שיטה ספציפית למשל) אשר אינו מוצא בסביבתו הקרובה. בעבר, במקרים כאלה, נאלץ הפונה לוותר על האפשרות לקבל את המענה לטיפול הפסיכולוגי המדויק אותו הוא מחפש או לחלופין לבלות שעות ארוכות בדרכים בכדי להגיע אליו. טיפול פסיכולוגי אונליין מגשר על המרחק הגיאוגרפי וחוסך זמן, כסף ואנרגיות.

טיפול פסיכולוגי אונליין במצב של מגבלות פיזיות או אי-ניידות

במצבי חיים שונים, אנשים אינם יכולים להגיע פיזית אל הקליניקה של הפסיכולוגית. ישנן סיטואציות בהן הפונה סובל ממגבלת ניידות, מחלה או נכות, אשר מונעות אפשרות לקיים מפגש וטיפול פסיכולוגי פנים אל פנים. טיפול פסיכולוגי אונליין מנגיש את האפשרות החשובה הזו עבור אוכלוסיות אשר בעבר נמנעו מהם שירותי טיפולי פסיכולוגי.

טיפול פסיכולוגי אונליין לאנשים עם קשיים בינאישיים או חרדה

 לעיתים, אנשים חשים כי הם זקוקים לטיפול פסיכולוגי אך נמנעים מכך בשל תחושה של בושה וחרדה סביב ההגעה לקליניקה של פסיכולוגית. יש החושבים שאם הסובבים אותם ידעו שהם פנו לטיפול פסיכולוגי, הם עלולים לחשוב שמשהו אינו בסדר איתם, שהם 'משוגעים'. במצבים כאלה, טיפול פסיכולוגי אונליין מספק פתרון המאפשר מפגש במרחב פרטי ובטוח.

טיפול פסיכולוגי אונליין  במצבים של עומס ו/או ונוחות

אנשים רבים חשים שהם זקוקים לטיפול פסיכולוגי אך אינם מצליחים לפנות את הזמן המתאים במהלך השבוע כדי להגיע אל הקליניקה של הפסיכולוג. במצבים כאלה, מפגש וטיפול פסיכולוגי אונליין יכול להוות פתרון יעיל ונוח שכן הוא חוסך את זמן הנסיעה אל הקליניקה וחזרה, את זמן ההמתנה לאוטובוס או חיפוש החניה.

באיזה מצבים רגשיים מתאים טיפול פסיכולוגי און ליין?

טיפול פסיכולוגי אונליין לטיפול במצבי דכדוך ודיכאון 

אנשים רבים פונים לטיפול פסיכולוגי און ליין, עקב תחושות של דכדוך, חוסר חשק לחיים,  תחושת בדידות, הרגשה של אובדן משמעות ומטרה בחיים, לעיתים תחושות של רצון להיעלם. – אנשים רבים עומדים חסרי אונים אל מול התנודות הרגשיות שהם חווים במצבי הרוח, כגון עצבות, נטייה לבכי, עצבנות, חוסר סבלנות .חלק מהאנשים מספרים כי אינם מבינים מה מוביל לתנודות רגשיות אלה במצב הרוח והם אינם מצליחים לשלוט בהם. 

טיפול פסיכולוגי אונליין לטיפול בתנודות במצב הרוח

בטיפול פסיכולוגי און ליין, במקרים כאלה של תנודות במצב הרוח, הפסיכולוג הקליני יוצא מנקודת המוצא כי לתחושות הרגשיות הללו  של הפונה  יש סיבה, אך במקרים רבים התחושות איננן מודעת למטופל. בתוך הטיפול הפסיכולוגי און ליין, הפסיכולוג הקליני  מנסה בין השאר, לתת פשר לתחושות ולתנודות הרגשיות של המטופל. המשמעות המתקבלת בזמן הטיפול הפסיכולוגי און ליין, במקרים רבים הינה צעד ראשון אך משמעותי בדרך לשיפור במצב הרגשי של הפונה.

טיפול פסיכולוגי אונליין לטיפול בלחץ וחרדה

אנשים רבים פונים לטיפול פסיכולוגי און ליין עם תלונות על חוויה מתמשכת של אי-שקט, לחץ, וחרדות. אנשים מספרים על לחץ סביב ההתמודדות עם קשיים במקום העבודה, סביב דילמות וקשיים בגידול הילדים, סביב מתיחויות בתוך המערכת הזוגית. חרדות מלימודים ממבחנים, חרדות ממצבים חברתיים, חרדות מיציאה אל העולם והתחלת החיים הבוגרים לאחר השחרור מהצבא, ועוד ועוד. בטיפול פסיכולוגי און ליין במצבים אלו של לחץ וחרדה, אנו בודקים קודם כל את המנגנונים המשמרים ואף מעצימים את החרדה אצל הפונה. במקרים רבים ניתן לראות תוך כדי הטיפול הפסיכולוגי און ליין, כיצד מנגנוני הנפש  של הפונה שמטרתם להרגיע את המערכת הפנימית, משיגים את המטרה, ו/או מחמירים את מצבי הלחץ והחרדה. כמו כן נערך במסגרת הטיפול הפסיכולוגי און ליין פיתוח מודעות לנושא זה בתוספת שילוב, כלים של CBT המסייעים מאוד בהפחתת החרדה.

טיפול פסיכולוגי זוגי אונליין לטיפול משברים זוגיים

זוגות פונים לטיפול פסיכולוגי און ליין מתוך תחושה של תסכול וייאוש מהמערכת הזוגית. זוגות מספרים על תחושות של עייפות מהקשר, אובדן התשוקה, מריבות אינסופיות בנושאים שונים, בגידות ומשברי אמון ועוד. בטיפול פסיכולוגי אונליין בבני זוג במשבר, ישנו צורך להבין את החוויה הסובייקטיבית של כל אחד מבני הזוג, לאתר את מקורות השבר וחוסר התקשורת ולפתח דפוסים נכונים יותר אשר מאפשרים לבני הזוג לבנות את הקשר באופן אחר, המספק לשניהם מקום של ביטחון, אמון, חברות ואהבה, בתוך הקשר. 

טיפול פסיכולוגי זוגי אונליין לטיפול בדימוי עצמי נמוך

אנשים רבים פונים לטיפול פסיכולוגי און ליין מתוך תחושות של חוסר אהבה עצמית (ולפעמים אף שנאה עצמית), חוסר אמון ביכולתם להצליח, חוסר אמון בכך שיהיה מי שיוכל לאהוב אותם – אם בזוגיות ואם כחבר/ה. אנשים אלה בדרך כלל מספרים כי הם סובלים גם ממצב רוח ירוד, לעיתים גם מחרדות. בעבודה הטיפולית במקרים אלה אנו בודקים מה הם מקורות הביקורת העצמית הגורמים לכך שהדימוי העצמי נמוך כול כך.  הטיפול הפסיכולוגי און ליין כולל עבודה רגשית  עם החלקים הביקורתיים שבתוך נפשו של המטופל, שבעבודה נכונה, יכולים לשנות באופן דרמטי את הדימוי העצמי של המטופל.

אביגיל רייניך – פסיכולוגית קלינית – טיפול פסיכולוגי אונליין

אביגיל רייניך פסיכולוגית קלינית, עורכת טיפול פסיכולוגי באונליין (בזום/בוואטסאפ/בסקייפ ועוד), מספר רב של שנים. טיפול פסיכולוגי און ליין, מאפשר  לאביגיל רייניך, לסייע לאנשים אשר במצבים אחרים לא היו מגיעים לטיפול פסיכולוגי. בנוסף, כפסיכולוגית קלינית המדיום האינטרנטי  מאפשר לאביגיל רייניך, לתת מענה לטיפול פסיכולוגי און ליין בשיטת, ה'וויס דיאלוג' לאנשים מאזורים מרוחקים אין בארץ מטפלים רבים בשיטה זו. מבחינת אביגיל רייניך, כפסיכולוגית קלינית, הטיפול הפסיכולוגי אונליין מתנהל כטיפול פסיכולוגי לכל דבר. גם כאן אביגיל משלבת כלים שונים כמו    CBT, ווייס דיאלוג וטיפול פסיכולוגי דינאמי קלאסי. מניסיונה  המקצועי של אביגיל, במרבית המקרים, בטיפול פסיכולוגי, אונליין מתאפשרת יצירה של קשר טיפולי אמיתי ותומך, ממש כמו בקליניקה. לאורך השנים אביגיל רייניך עדה לתהליכים פסיכולוגים מרשימים שמטופלים עברו אף שכל המפגשים התקיימו ממרחק' און ליין.

צור קשר
גלילה למעלה דילוג לתוכן