טיפול פסיכולוגי באינטרנט

מה הן הסיבות להתפתחות הטיפול הפסיכולוגי באינטרנט?

בעולם הטיפול הפסיכולוגי המסורתי, במשך שנים, התפיסה הרווחת הייתה שהטיפול הפסיכולוגי חייב להתרחש פיזית, בקליניקה. תפיסה זו מקורה בהנחה המקצועית שטיפול פסיכולוגי יכול להתקיים רק במרחב טיפולי רגשי מוגדר כמו קליניקה. לצד הפסיכולוגים שעובדים באמצעות האינטרנט, יש פסיכולוגים רבים שמתנגדים לטיפול פסיכולוגי באמצעות האינטרנט. לדבריהם, מפגש אינטרנטי בין פסיכולוג למטופל, אינו מאפשר קיומו של טיפול רגשי המייצר קשר טיפולי עמוק המתפתח בין המטפל למטופל.

טיפול פסיכולוגי באינטרנט

בשנים האחרונות,  הטיפול הפסיכולוגי באמצעות האינטרנט נכנס לחיינו ונערך שינוי בתפיסה מסורתית זו של הטיפול הפסיכולוגי. כניסתו של הטיפול הפסיכולוגי באמצעות האינטרנט, החל עם ההתפתחות הטכנולוגיה של האינטרנט ושל אמצעי ההתקשרות הנוספים. השינוי הטכנולוגי האינטרנטי, מאפשר לערוך טיפול פסיכולוגי אינטרנטי, במצבים של מרחק גיאוגרפי שאינו מאפשר מפגש בקליניקה.

מה הם יתרונות הטיפול הפסיכולוגי באמצעות פסיכולוג באינטרנט?

התקופה האחרונה מלווה בחוויות רגשיות מורכבות. רמות  הסבל והמצוקה גוברות והצורך במתן עזרה רגשית וטיפול פסיכולוגי הולך וגובר אף הוא. כל זאת עקב ההשפעה הרבה של המגיפה על תחומים שונים בחיים של כולנו. משבר הקורונה מצריך להתמודד עם אתגרים רבים של עבודה מהבית, העדר מערכות חינוך מסודרת, ילדים בסגר, אובדן של הכנסות ועבודה, ריחוק תעסוקתי חברתי  ומשפחתי ובדידות מרובה ויציאה מהרגלים רבים.

בעקבות השהות המאתגרת והאינטנסיבית עם בעל, אישה, ילדים ובני משפחה אחרים, צפו ועלו, או לחלופין התעצמו קשיים בהורות ובזוגיות – שהחריפו עקב המצב הכללי. במצבים אלו, לטיפול הפסיכולוגי באינטרנט ישנם יתרונות רבים. ואכן, בתקופה האחרונה יש עלייה בדרישה  לעריכת לטיפול  באינטרנט באמצעות פסיכולוג, ובפרט במצבים הרבים בהם אין אפשרות לערוך טיפול בקליניקה. כך שהטיפול הפסיכולוגי באמצעים אינטרנטיים נותן מענה מצוין ונגיש.

בתקופה האחרונה, מעבר לכך שהמציאות אילצה את כולנו ללמוד להתגמש ולקבל צורת עבודה וצורת חיים חדשה, נוצרו מצבים רבים בהם הפונה או המטפל נמצאים במרחק גיאוגרפי, עם קשיי התניידות, וחוסר אפשרות להגיע לטיפול. וכאן נכנס הטיפול הפסיכולוגי האינטרנטי, באמצעות פסיכולוג באינטרנט, ונותן מענה גמיש לצורך – אם מהרכב, בטבע, מהבית, מהחצר ועוד.

למי מתאים טיפול פסיכולוגי באינטרנט?

  • פונים אשר מסיבות כאלה ואחרות, אינם יכולים להגיע לפסיכולוג בקליניקה בשל אילוצים של מרחק גיאוגרפי, זמן, מגורים בארץ אחרת, קושי בניידות.
  • פונים הגרים בחו"ל או באזורים מרוחקים בארץ. כך למשל, ישראלים הגרים בחו"ל ורוצים טיפול פסיכולוגי על ידי פסיכולוג ישראלי המדבר בעברית וחי את התרבות הישראלית. למצב כזה הערוץ האינטרנטי נותן מענה מצויין.
  • פונים אשר מתקשים לפנות זמן ולהגיע לקליניקה – פונים בעלי סדר יום עמוס, פונים עם ילדים קטנים אשר אינם יכולים להשאירם לאורך זמן, נשים בחופשת לידה שמתקשות להגיע לקליניקה ועוד ועוד.
  • הטיפול האינטרנטי נותן מענה גם לפונים הסובלים ממגבלה פיזית שמקשה עליהם להתנייד – פונים חולים או בעלי נכות.
  • פונים המרגישים כי יותר קל להם לדבר ולשתף בנושאים המטרידים אותם דווקא בערוץ של טיפול פסיכולוגי באינטרנט.
  • פונים שמסיבות כאלה ואחרות מעדיפים לשוחח עם פסיכולוג באינטרנט ואינם מעוניינים להגיע לקליניקה של הפסיכולוג.

כיצד טיפול פסיכולוגי באינטרנט נערך?

בטיפול פסיכולוגי באינטרנט, הפסיכולוג והפונה לטיפול קובעים מועד מפגש קבוע (ביום ושעה קבועים מראש לנוחות שני הצדדים). במקום שהטיפול הפסיכולוגי יתקיים במפגש פנים-אל-פנים בקליניקה, הוא מתקיים באחת הפלטפורמות האינטרנטיות (זום, סקייפ וכדומה).

בטיפול האינטרנטי, יושב הפסיכולוג בקליניקה, כבכל טיפול, בעוד הפונה צריך להתארגן כך שתהיה לו האפשרות לשבת במקום שקט, מוצנע, שלא יהיו בו הסחות דעת. כל זאת נועד כדי שהפונה ירגיש בטוח ונינוח והפסיכולוג יוכל להיות פנוי וקשוב אל הפונה.

מעבר לכך, הטיפול הפסיכולוגי האינטרנטי אינו שונה מזה המתקיים פנים-אל-פנים בקליניקה. הוא מתחיל במפגש הכרות שמטרתו לאפשר לצדדים להכיר זה את זה ולפסיכולוג לבצע הערכה בנוגע למצבו של הפונה ולתכנית הטיפול שתתאים עבורו. בהמשך, יביא הפונה את קשייו בפני הפסיכולוג וזה יסייע לו בהתמודדות עמם.

אביגיל רייניך פסיכולוגית קלינית, פסיכולוגית באינטרנט

אביגיל רייניך הינה פסיכולוגית קלינית, בעלת ניסיון רב שנים עם מגוון אוכלוסיות ואופני טיפול וביניהם גם טיפול פסיכולוגי באינטרנט. באמצעות טיפול פסיכולוגי באינטרנט  מתאפשר לאביגיל רייניך, לטפל באנשים הזקוקים לטיפול פסיכולוגי ואשר אין באפשרותם להגיע לטיפול בקליניקה או שאינם רוצים בכך ומעדיפים את המדיום האינטרנטי. כך למשל,   אנשים הגרים באזורים מרוחקים בארץ ובעולם, אנשים עם קשיים פיזיים ועוד. אצל אביגיל רייניך, הטיפול הפסיכולוגי באינטרנט הנו טיפול פסיכולוגי לכל דבר, כמו בקליניקה רק באינטרנט.  בטיפול הפסיכולוגי באינטרנט, משלבת אביגיל רייניך כלי טיפול  שונים כגון CBT,  ווייס דיאלוג וטיפול פסיכולוגי דינאמי קלאסי. רבים מהפונים לטיפול אצל אביגיל רייניך, בחרו בשלב זה או אחר, לפנות לערוץ האינטרנטי (בשל מגוון סיבות) והצליחו להתקדם ולהפיק את המיטב מטיפול זה.  

גלילה למעלה דילוג לתוכן