סוגי פסיכולוגים

מהי ההכשרה הנדרשת מפסיכולוג?

תהליך ההכשרה של פסיכולוג מומחה כוללת לימודים אקדמאיים של תואר ראשון בפסיכולוגיה (שהינו תואר כללי המקנה ידע נרחב על עולם הפסיכולוגיה (ותואר שני שהינו ממוקד לתחום הנבחר. בסיום התואר השני, על הפסיכולוג לעבור מספר שנות התמחות במוסדות מקצועיים רלוונטיים ומוכרים על ידי משרד הבריאות, על מנת שייחשב מומחה בתחומו. במהלך התמחות זו, הוא ממלא תפקיד של פסיכולוג מתמחה ומקבל הדרכה אינטנסיבית מפסיכולוגים בכירים בתחום הרלוונטי. בסיום שנות ההתמחות, על הפסיכולוג לעבור בהצלחה את מבחן ההתמחות ורק אז הוא נחשב למומחה בתחומו. 

סוגי פסיכולוגים

איזה סוג של פסיכולוג מתאים לי?

כאשר אנשים מחפשים 'פסיכולוג', רבים מתכוונים ל'פסיכולוג קליני', ואינם יודעים כי ישנם סוגים רבים ומגוונים של פסיכולוגים אשר נותנים מענים שונים לצרכים שונים. במאמר זה אסקור את תחומי המומחיות המרכזיים בעולם הפסיכולוגיה, הכוללים פסיכולוג קלינית, פסיכולוג ארגוני תעסוקתי, פסיכולוג חינוכי, פסיכולוג רפואי, פסיכולוג שיקומי ופסיכולוג התפתחותי.

מהו פסיכולוג קליני?

פסיכולוג קליני הוא פסיכולוג שהוכשר לאבחן ולטפל בקשיים רגשיים אשר גורמים למצוקה, פגיעה בתפקוד, פגיעה ביחסים הבינאישיים.הפנייה לפסיכולוג הקליני הינה כאשר אנו מתמודדים עם מגוון קשיים רגשיים – דיכאון, חרדה, קשיים ביחסים בינאישיים וזוגיים, תקיעות, דימוי עצמי נמוך, תחושה של חוסר מימוש ועוד. ישנם פסיכולוגים קליניים המתמחים בטיפול בילדים ונוער ואחרים המתמחים בטיפול במבוגרים. הפסיכולוג הקליני מבצע הערכה ראשונית בנוגע למהות הקושי, מקורו ודרכי ההתערבות שיכולות לסייע. בהתאם יציע תכנית התערבות המותאמת לגישתו התיאורטית ולצרכיו של הפונה הספציפי.

בנוסף, מוסמך הפסיכולוג הקליני לערך אבחונים פסכודיאגנוסטיים ופסיכודידקטיים.

מהו פסיכולוג ארגוני תעסוקתי?

הפסיכולוג הארגוני תעסוקתי עוסק בקשר שבין אישיותו ועולמו הפנימי של האדם לבין השתלבותו במערך ארגוני או במערכת תעסוקתית. ישנה התמקדות בהתאמת הפרט לתחום העיסוק ומיקסום השתלבותו והתקדמותו במערך המקצועי, ומהצד השני, בבחינת האופן בו הארגון ממקסם את הדינמיקה בין הפרטים המרכיבים אותו לצורך השגת תפקוד מיטבי של הארגון. הפסיכולוג הארגוני-תעסוקתי עוסק בקידום והנעת עובדים, בהתנהלות ובמנהיגות הארגונית, ועוד. כל זאת מתוך ההבנה ששמירה על שביעות הרצון ותחושת השייכות של העובדים אל הארגון, תשפר את תפקודו הכולל. פסיכולוגים תעסוקתיים-ארגוניים נקראים לעיתים לאבחן מערך ארגוני ולבנות כלים אשר ישפרו את יעילות ההתנהלות הארגונית תוך מתן דגש על רווחת העובדים. בנוסף, עוסק פסיכולוג תעסוקתי בייעוץ תעסוקתי, בניסיון לסייע לאדם להכיר ולבחור תחום תעסוקתי המתאים ליכולותיו, כישוריו ונטיות ליבו. הפסיכולוג התעסוקתי מבצע מבדקים ומרכזי הערכה לבדיקת התאמתם של אנשים לתפקידים מסוימים  הכוללים שימוש בשאלונים, ראיונות, מבחני אישיות ועוד.

מה תפקידו של הפסיכולוג החינוכי?

הפסיכולוג החינוכי עובד במסגרות השונות במערכת החינוך  הכוללת גנים,  בתי-ספר ומוסדות חינוך מיוחד ועוד. תפקידו לעסוק בהשתלבות ובקידום של ילדים ומתבגרים בתוך המערכת הלימודית, הן בהיבט הלימודי, והן בהיבט החברתי והתפקודי. הפסיכולוג החינוכי מלווה את הצוות החינוכי ומציע אבחונים והתערבויות להורים ותלמידים. הנושאים המרכזיים בהם הוא עוסק הפסיכולוג החינוכי הנו:

אבחון פסיכולוגי חינוכי

לפסיכולוג החינוכי ישנם מספר כלים אבחנתיים בהם הוא עושה שימוש במקרים בהם מתגלה קושי בהשתלבותו והתאמתו של ילד למסגרת החינוכית (בין אם מדובר בהיבט הלימודי, או בהיבטים התנהגותיים-חברתיים). תהליך אבחון כזה עשוי לכלול תצפית על הילד במסגרת החינוכית, שיחות עם הילד, עם ההורים ואנשי הצוות שמכירים את הילד, ולעיתים גם אבחון דידקטי או פסיכודידקטי. בסיוע כלים אבחנתיים אלה, שואף הפסיכולוג החינוכי לזהות את מקור הקושי ובהתאם לכך, לבנות תכנית התערבות שתתאים לצרכי הילד (ותערב את ההורים, את הצוות החינוכי ולעיתים גם אנשי מקצוע נוספים).

הדרכת הורים פסיכולוגית חינוכית

במקרים מסוימים, עשוי הפסיכולוג החינוכי להציע מפגשי הדרכה להוריו של הילד המתקשה. במפגשים אלה יסייע הפסיכולוג החינוכי להורים להבין את קשיי הילד ולתווך לו אותם, להקנות להורים כלים לסייע לילד בקשייו ולחזק אותו בהתמודדויות העומדות בפניו.

ליווי והדרכת צוותים חינוכיים

 תפקיד נוסף של הפסיכולוג החינוכי הוא ללוות את הצוותים החינוכיים (מנהלים, מורים, מורים לחינוך מיוחד, יועצים חינוכיים, גננות) במסגרות החינוכיות השונות ( גנים, בתי ספר רגילים, בתי ספר לחינוך מיוחד, ולסייע ולייעץ להם במצבים של קושי ואתגר – סוגיות חברתיות מורכבות בתוך המסגרת החינוכית, קשיים התנהגותיים ולימודיים של ילדים, מתחים בין אנשי הצוות, קשיים עם ההורים ועוד. הפסיכולוג החינוכי תומך, מחזק, מסייע ומכוון את הצוות החינוכי.

בניית תוכניות קידום העשרה ומניעה

 תפקיד נוסף של הפסיכולוג החינוכי הינו לבנות תוכניות התערבות הן לתלמידים ספציפיים – לאחר אבחון והגדרת הקשיים, והן לצוותים החינוכיים במסגרות החינוכיות השונות.

מה כולל תחום עיסוקו של הפסיכולוג רפואי?

הקשר וההיזון החוזר שבין הגוף לנפש, בין מצבו הרגשי של האדם לזה הגופני, ידוע כבר שנים. פסיכולוג רפואי עוסק בדיוק בכך – בקשר שבין ההיבטים הרגשיים לבין ההיבטים הפיזיולוגיים-רפואיים –  הן בהיבט הטיפולי והן בהיבט המחקרי. מוקד עבודתו של הפסיכולוג הרפואי הינו השפעת מצבים גופניים על התפקוד הרגשי  של אנשים ולהיפך. הפסיכולוג הרפואי עוסק ביחסי הגומלין בין גוף לנפש ובהשפעתם על היכולת למנוע תחלואה, לעודד היענות לטיפול רפואי או לאפשר התמודדות יעילה ונכונה יותר במצבים רפואיים שונים. הפסיכולוג הרפואי משתלב במקרים רבים בתוך עבודתם של צוותים רפואיים במסגרות רפואיות שונות לרוב  בבתי-חולים, אך ישנם גם פסיכולוגים רפואיים העובדים בקהילה, בקופות החולים השונות.

בתחום הטיפולי, מציע הפסיכולוג הרפואי התערבויות טיפוליות לאדם ולעיתים גם לבני משפחתו, במגוון מצבים מרכזיים:

היערכות וליווי פסיכולוגי ממוקד של חולים על ידי פסיכולוג רפואי

הערכות וליווי לקראת תהליכים רפואיים שונים שעל האדם החולה לעבור כגון, לקראת פרוצדורות רפואיות כגון ניתוחים, בעת קבלת אבחנה רפואית משמעותית, בהיערכות לקראת שינוי אורח חיים כחלק מאבחנה רפואית כזו ועוד. מחלות ומצבים רפואיים אלה הינם במקרים רבים מעוררי מתח וחרדה. הפסיכולוג הרפואי יכול לסייע בליווי ובהכנה למצבים אלה ובהתמודדות עימם.

ליווי פסיכולוגי  מתמשך של חולים על ידי פסיכולוג רפואי

הפסיכולוג הרפואי עוסק בליווי  פסיכולוגי מתמשך למתמודדים עם מחלות כרוניות ומצבים רפואיים מתמשכים  כגון טיפולי פוריות, כאבים כרוניים – כתוצאה מתאונות, פציעות למשל. מצבים רפואיים אלה מאופיינים פעמים רבות בחוסר אונים, תסכול, עייפות מהתמודדות, תחושות של בדידות עם המצב הרפואי המתמשך, סבל גדול מהכאבים – לכל האלה הפסיכולוג הרפואי יכול לסייע במתן כלים רגשיים להתמודדות יעילה ונכונה יותר עם מצבם הרפואי.

סיוע פסיכולוגי רפואי במצבים רפואיים שמקורם במצב נפשי

 ישנם מצבים רפואיים הנגרמים כתוצאה ישירה מקשיים רגשיים, כמו גם מצבים בהם תמהיל של קשיים רגשיים ופיזיולוגיים גורמים להופעה או החמרה של מחלה/מצב רפואי. מצבים אלה מעוררים לעיתים תחושות של בדידות, תחושות שהסביבה לא מבינה או מבטלת את הקושי ואז נוצר קושי כפול – סבל פיזי ממשי שמתנגש בתגובות סביבתיות פוגעות. גם כאן יכול הפסיכולוג הרפואי לתת כלים פסיכולוגים להתמודדות עם הקושי הפיזי מתוך העבודה על הדינמיקות הרגשיות היוצרות או מחמירות את המצב הרפואי.

כיצד מסייע הפסיכולוג השיקומי?

הפסיכולוגי השיקומי מתמחה באבחון, ייעוץ וטיפול לאנשים המתמודדים עם מגבלות תפקודיות הנובעות מקשיים גופניים או רגשיים. הוא מטפל בסובלים ממגבלות ונכויות בתחומים הגופניים השכליים, הנפשיים והחברתיים. מוקד עבודתו של הפסיכולוג השיקומי הינו בשיפור התפקוד בהתאם ליכולותיו ולפוטנציאל של הפונה. המטרה היא לאפשר לפונה לחיות חיים מלאים, עצמאיים ומספקים עד כמה שניתן בהינתן יכולותיו ומגבלותיו. הטיפול אצל הפסיכולוג השיקומי מתחיל באבחון והערכה של יכולותיו ומגבלותיו של הפונה  הוא עושה שימוש במגוון כלים נוירופסיכולוגיים ופסיכודיאגנוסטיים בין השאר. בהמשך, בונה הפסיכולוג השיקומי תכנית שיקומית מקיפה העושה שימוש בנקודות החוזק של הפונה ושואפת לתת מענה כולל לקשייו ולמגבלותיו. בתוכנית שיקומית זו ישולבו במקרים רבים מגוון אנשי מקצוע  הכוללים רופאים, מרפאים בעיסוק, עובדים סוציאליים ועוד. במקרים רבים ילווה הפסיכולוג השיקומי גם את בני משפחתו של הפונה במטרה לכוון אותם ולסייע להם בליווי המשתקם באופן שיקדם אותו ואת תהליך השיקום שלו.

במה עוסק הפסיכולוג ההתפתחותי?

הפסיכולוג ההתפתחותי עוסק במחקר, אבחון, טיפול וייעוץ בתחום של התפתחות הילד. במסגרת תפקידו, עוסק הפסיכולוג ההתפתחותי בסוגיות הנוגעות להתפתחות לאורך החיים ובפרט בגיל הרך. אחד התפקידים המרכזיים של הפסיכולוג ההתפתחותי הינו באיתור ואבחון קשיים התפתחותיים אצל הילד, הן במקרים של הפרעות מולדות כגון פיגור שכלי ואוטיזם, והן במצבים של עיכובים התפתחותיים שונים. לאחר האבחון, בונה הפסיכולוג ההתפתחותי תכנית התערבות כוללנית המותאמת למצבו של הילד ומכוונת לקידום התהליך ההתפתחותי באופן אופטימלי. בנוסף, עוסק הפסיכולוג ההתפתחותי בליווי ובהדרכה של הורים לילדים עם הפרעות התפתחותיות והורים החווים קושי באינטראקציה עם הילד בשלבי ההתפתחות המוקדמים. תהליך הליווי וההדרכה יעשה מתוך הכרות הפסיכולוג ההתפתחותי את צרכי הילד בשלבי ההתפתחות המוקדמים – גופניים, רגשיים, קוגניטיביים ותקשורתיים.

פסיכולוגית קלינית אביגיל רייניך

אביגיל רייניך פסיכולוגית קלינית  בירושלים, ובאון ליין,  בעלת ניסיון של מספר רב של שנים. מטפלת פסיכולוגית און ליין, מטפלת פסיכולוגית בשיטת מגוונות כגון טיפול פסיכולוגי דינאמי קלאסי, CBT וויס דיאלוג. במסגרת תפקידה כפסיכולוגית קלינית אביגיל רייניך מסייעת ומטפלת באנשים אשר חיים בירושלים ובאזור ירושלים וכן באמצעות טיפול פסיכולוגי און ליין,זום לאנשים באזורים אחרים בארץ ובעולם. הטיפול הפסיכולוגי, אצל אביגיל רייניך, כולל טיפולי רגשי תומך, במצבים של בעיות רגשיות כגון, דכאון, לחץ וחרדה, חוסר ביטחון עצמי ודימוי עצמי נמוך, במצבי תקיעות בחיים, במשברי חיים, אבל ואובדנים, קשיים ביחסים של האדם עם עצמו, קשיים ביחסים בין אישיים, קשיים בזוגיות ובהורות, קשיים אצל נשים במעגל החיים הנשי. לאורך השנים אביגיל רייניך כפסיכולוגית קלינית עדה לתהליכים פסיכולוגים מרשימים ומרגשים שמטופלים עוברים בקליניקה ובאונליין ומסייעת רגשית לפונים רבים המטופלים אצלה בקליניקה בירושלים, בזום ובאון ליין.

גלילה למעלה דילוג לתוכן