פסיכולוג אונליין, טיפול פסיכולוגי אונליין

מהן הסיבות להתפתחות הטיפול הפסיכולוגי באמצעות פסיכולוג אונליין?

התפיסה כי הטיפול הפסיכולוגי צריך להתקיים בקליניקה, כאשר הפסיכולוג יושב בכורסא אחת ומולו יושב (או שוכב) הפונה, ביניהם שולחן וקופסת טישו, רווחה בעולם הטיפול עשורים רבים. תפיסה זו, מקורה בהנחה שקשר טיפולי קרוב יכול להיווצר רק במרחב האינטימי והמאפשר של הקליניקה. אם פעם, מעבר דירה של מטפל או פונה לעיר אחרת או לארץ אחרת, סימן את סיומו של הטיפול, הרי שבשנים האחרונות, חלה תמורה מסוימת בתפיסה זו. תמורה זו החלה בהוזלה של שיחות טלפון בינלאומיות – מה שהפך אותן לכלי נגיש וזמין לתקשורת טרנס-אטלנטית קבועה ורציפה. התמורה המשיכה והתגברה עם ההתפתחות הטכנולוגית של האינטרנט ושל דרכי ההתקשרות האלטרנטיביות שהופיעו בשוק (סקייפ, וואטסאפ, זום ועוד).

פסיכולוג אונליין

כעת מתאפשר לשמר קשר של טיפול פסיכולוגי באונליין, גם כאשר בין הפונה לפסיכולוג  אונליין ישנו מרחק גיאוגרפי שלא מאפשר מפגש פיזי. יש לציין כי לצד הפסיכולוגים שפנו לערוצי טיפול אלה באונליין, היו רבים רבים שהתנגדו לקונספט החדש של פסיכולוג אונליין. טענתם הייתה כי במפגש שאינו פנים-אל-פנים, לא מתאפשרת אותה קרבה שהינה בסיסית וחיונית לקיומו של הקשר והתהליך הטיפולי הפסיכולוגי.

מה חשיבות הטיפול הפסיכולוגי באמצעות פסיכולוג אונליין?

התקופה האחרונה שינתה מקצה לקצה את המצב. המגיפה הביאה עמה סגרים, בידודים, ירידה בזמינות התחבורה הציבורית ובאופן כללי, העדפה להתכנסות בבית ולהימנעות ממפגשים פיזיים עם אנשים. מהצד האחר, רמות המצוקה והצורך בטיפול פסיכולוגי רק עלו בשל ההשלכות הרבות של המגיפה על כל-כך הרבה אספקטים בחיינו הכוללים אובדן עבודה, דאגות פרנסה, ריחוק חברתי ומשפחתי או לחלופין, שהות אינטנסיבית ומאתגרת עם בני המשפחה, קשיים זוגיים שהחריפו ועוד ועוד. במצב זה, התגלו פלטפורמות התקשורת האינטרנטיות השונות כברכה, לעיתים הצלה של ממש. גם אם אצל רבים מהפסיכולוגים וגם אצל רבים מהפונים, ההעדפה הראשונית הייתה ונשארה המפגש הפיזי בקליניקה של הפסיכולוג, הרי שתקופה זו לימדה אותנו שקיום טיפול פסיכולוגי באמצעות פסיכולוג אונליין יכול להיות משמעותי,  עוזר ומרפא לא פחות מזה שבקליניקה. וכאשר אין אפשרות להיפגש פנים-אל-פנים, הרי שהתקשורת עם פסיכולוג אונליין מספקת אלטרנטיבה טובה ונגישה.

המעבר לטיפול פסיכולוגי און ליין

המעבר מטיפול פנים-אל-פנים לטיפול פסיכולוגי באמצעות פסיכולוג אונליין דורש הסתגלות. בתחילת הטיפול הפסיכולוגי אונליין, עשויות להתעורר תחושות של זרות ומוזרות, קושי להתמסר וריחוק. במרבית המקרים, תחושות אלה מתפוגגות במהרה, וכל העיסוק במסגרת החיצונית (הטיפול הפסיכולוגי באמצעות האונליין) כבר איננו מורגש. במצבים אלה, הן הפונה והן הפסיכולוג אונליין מצליחים לחוש קרבה ויכולת להשתתף ולשתף, ממש כאילו הם מצויים באותו מרחב פיזי בקליניקה. יתרה מכך, ישנם מצבים בהם הפונה מרגיש נח יותר לשתף בתכנים מסוימים דווקא כאשר הוא והפסיכולוג און ליין נמצאים כל אחד מאחורי המסך שלו – התחושה עלולה להיות מוגנת יותר ועל כן לאפשר היפתחות ברמות אחרות.

ניתן ללמוד רבות מהתקופה האחרונה – מעבר ליכולת של רבים להתגמש ולקבל מדיום חדש לטיפול פסיכולוגי באמצעות פסיכולוג אונליין, נוצרו מצבים רבים בהם הפונה או המטפל נמצאים בבידוד, במרחב שאינו מאפשר פרטיות. כך, הופיעו דרכים שונות ויצירתיות לקיום טיפול פסיכולוגי באמצעות פסיכולוג אונליין – אם בשיחות זום מהרכב, אם בגנים ציבוריים או ביציאה אל הטבע. פתרונות אלה הוכיחו עצמם כיעילים ומאפשרים שמירה על רצף טיפולי.

פסיכולוג אונליין באמצעות שימוש בכלים של CBT

דווקא האופי המובנה של טיפול פסיכולוגי אונליין באמצעות  ה-CBT, מאפשר מעבר לטיפול  CBTאונליין ביתר קלות. במקרים רבים, אם כי לא תמיד, העבודה על דיכאון, חרדה וסימפטומים נוספים, מרחוק באמצעות טיפול על ידי פסיכולוגי אונליין (תוך שימוש בכלים של CBT) מתאפשרת ממש באותה המידה בה הטיפול הפסיכולוגי מתאפשר בקליניקה.

פסיכולוג אונליין לטיפול זוגי אונליין

בטיפול הזוגי באמצעות פסיכולוג אונליין, ישנה לעיתים מורכבות רבה יותר בהעברתו למדיום של טיפול אונליין. ישנם לא מעט זוגות שחוששים מהטיפול הזוגי אונליין ואף נמנעים ממנו, גם במחיר של דחיית הפנייה לטיפול זוגי. עם זאת, יש לציין כי גם טיפול זוגי יכול להתקיים אונליין ואף להיות אפקטיבי ומועיל. אכן נדרשת מהפסיכולוג און ליין מידה רבה יותר של ערנות וקשב כדי להתחבר ברגישות לתחושות ולצרכים של שני בני הזוג. פסיכולוג אונליין מיומן יכול לעשות זאת באופן שיאפשר לבני הזוג לעבור תהליך משמעותי גם כאשר המפגשים הינם ממרחק.

פסיכולוג אונליין באמצעות וויס דיאלוג

באופן אינטואיטיבי, נראה לכאורה שמכל השיטות הטיפול, דווקא הטיפול בשיטת הוויס דיאלוג, יהיה הכי פחות מותאם לעבודת הפסיכולוג  אונליין, בגלל התנועה בין הכיסאות והצורך לרגישות ולמתן מקום לקולות הפנימיים השונים. בפועל, נראה שכמו בשאר שיטות הטיפול, גם בטיפול פסיכולוגי באמצעות שיטת הוויס דיאלוג ניתן לעבוד במפגשים ממרחק באמצעות  פסיכולוג אונליין כמו במקרים האחרים, גם כאן נדרשת הסתגלות מסוימת אך לאחר מכן, הדבר אפשרי ואף יעיל ומרפא.

אביגיל רייניך – פסיכולוגית קלינית,  פסיכולוגית אונליין

אביגיל רייניך הינה פסיכולוגית קלינית העורכת טיפולים פסיכולוגיים באונליין (בזום/בוואטסאפ/בסקייפ ועוד) מספר רב של שנים. באמצעות טיפול פסיכולוגי אונליין, מתאפשר לאביגיל רייניך, לסייע לאנשים אשר במצבים אחרים לא היו מגיעים אליה לטיפול פסיכולוגי, בין השאר, לאנשים הנמצאים באזורים מרוחקים בארץ ובעולם. מבחינת אביגיל רייניך, הטיפול הפסיכולוגי אונליין מתנהל כטיפול פסיכולוגי לכל דבר. גם כאן, משלבת אביגיל כלים מגוונים כגון CBT,  ווייס דיאלוג וטיפול פסיכולוגי דינאמי קלאסי. מניסיונה המקצועי של אביגיל, במרבית המקרים, בטיפול פסיכולוגי אונליין מתאפשרת יצירה של קשר טיפולי ריגשי  אמיתי ותומך, ממש כמו במפגש ובטיפול הפסיכולוגי בקליניקה. לאורך השנים, מלווה אביגיל רייניך, בעבודתה כפסיכולוגית קלינית, תהליכים רגשיים מרשימים ומרגשים שפונים עוברים על אף שכל המפגשים התקיימו ממרחק, באונליין.

גלילה למעלה דילוג לתוכן