פסיכולוג בירושלים

כאשר בוחנים את הצורך לפסיכולוג בירושלים, יש לקחת בחשבון מגוון נקודות. ירושלים, בירת ישראל, אינה דומה לשום עיר אחרת בארץ, הן ברב- גווניות של האוכלוסייה המתגוררת בה, והן בהתמודדויות הייחודיות העומדות בפני אזרחי העיר.כעיר המקודשת לשלושת הדתות, שימשה ירושלים לאורך השנים כאבן שואבת לאוכלוסיות שונות  – יהודים, נוצרים ומוסלמים. כאשר מתמקדים באוכלוסייה היהודית, כיום חיים בירושלים אלו לצד אלו, חרדים, דתיים, מסורתיים, חילונים – מעדות שונות ומארצות שונות. בנוסף, ישנו גיוון גם במצב הסוציואקונומי של הדרים בירושלים – החל מאנשים השייכים לאלפיון העליון וכלה בכאלה אשר אינם מצליחים לסגור את החודש.

 

מכיוון שירושלים הינה במרכז המאבק הפלסטיני-ישראלי ארוך השנים, חוו אזרחי העיר תקופות קשות של מתיחויות ופיגועים, החל ממחבלים מתפוצצים באוטובוסים, דקירות, פיגועי דריסה ועוד. ישנם לא מעט מאזרחי ירושלים הנושאים עמם זיכרונות טראומטיים מפיגועים שנכחו בהם. המתח השורה על העיר בתקופות כאלה משפיע על כלל תושביה, גם על אלה שלא היו בזירת פיגוע, והם בבחינת מעגל הנפגעים השני. בנוסף, מהווה ירושלים מוקד לקיום הפגנות ועימותים בהקשרים שונים אשר גם הם משפיעים על האוירה בעיר.

פסיכולוג בירושלים

טיפול פסיכולוגי בירושלים

עבודתי כפסיכולוגית בירושלים דורשת הכרות עם האוכלוסיות השונות החיות בעיר, הן ברמת אורח החיים שלהן, הן ברמת ה'שפה הפנימית' שלהן, כולל רגישויות ונושאים שמבחינתן הם בבסיס ובמהות. כך למשל העבודה מול פונה חילוני, אינה דומה לזו מול פונה חרדי. שניהם עשויים לפנות עם קשיים דומים אך בעבודה הטיפולית, אני כפסיכולוגית לוקחת בחשבון את סגנון החיים ועולם הערכים של כל פונה ומתאימה אליו את השיח בחדר הטיפול. מעבר לכך, אני מתרגמת את הכלים הטיפוליים ומתאימה אותם באופן שיפנה לאוכלוסיות השונות, בלא להתנגש עם ערכיהן ואמונותיהן. בשנות עבודתי כפסיכולוגית קלינית בירושלים, זכיתי לעבוד עם מגוון אוכלוסיות. אף שאיני שייכת למגזר החרדי, עבדתי תקופה ארוכה עם נשים וזוגות מהמגזר החרדי.

מהן שיטות הטיפול עימן אני עובדת כפסיכולוגית קלינית בירושלים?

במשך קרוב ל-20 שנות עבודה כפסיכולוגית קלינית למבוגרים, הגיעו אלי לחדר הטיפול אנשים עם מגוון קשיים. בקליניקה אני מטפלת בשיטות שונות (טיפול פסיכודינמי, CBT ווויס דיאלוג). מניסיוני, השילוב בין שיטות אלה הוא בעל עוצמה ויעילות גבוהה. במקרים רבים אנשים עומדים נפעמים אל מול התובנות שהם מפתחים ביחס לעצמם בתהליך הפסיכולוגי שהם עוברים, והשינויים שחלים אט אט בחייהם.

מה כוללות שיטות הטיפול הפסיכולוגי בירושלים?

טיפול פסיכולוגי 

טיפול  פסיכולוגי מכוון  לייצר קשר טיפולי תומך ומשמעותי  בין המטופל למטפל וכולל  הבנה של הדינמיקות התוך-נפשיות של הפונה. דינמיקות אלה עשויות להשפיע ואף להכתיב את ההתנהגויות, הרגשות, אופי היחסים הבינאישיים והקונפליקטים של האדם. במסגרת הטיפול הפסיכולוגי, מעלה הפונה סוגיות בחייו המעסיקות ומטרידות אותו, ובהכוונת הפסיכולוג, נערך לסוגיות אלה עיבוד קוגניטיבי ורגשי. התכנים העולים על ידי הפונה בטיפול הפסיכולוגי כוללים לעיתים גם חוויות רגשיות מעברו של הפונה שלא עובדו. בתוך התהליך הטיפולי, מועלים למודעות לעיתים גם דפוסי הקשר המוקדמים שהפונה חווה ואת חוויות העבר המשמעותיות והלא מעובדות שלו. בתהליך הטיפולי, בהכוונתו של הפסיכולוג הקליני, מתאפשר לפונה להבין כיצד חוויות אלה מעצבות ומשפיעות על הבחירות שלו ומייצרות תקיעויות ודרכי התמודדות בלתי יעילות שבהן הוא עושה שימוש בחייו. בעקבות העבודה הטיפולית, יכול הפונה, בהדרגה, להשתחרר מהשפעת אותן חוויות וקונפליקטים ולבחור דרכי התמודדות שיביאו אותו למקום של צמיחה והתפתחות.

טיפול פסיכולוגי אונליין

טיפול פסיכולוגי על ידי פסיכולוג קליני באמצעות אחת מפלטפורמות האונליין. טיפול פסיכולוגי אונליין מאפשר לקיים טיפול פסיכולוגי במצבים בהם לא ניתן לערוך טיפול פסיכולוגי במסגרת פנים-אל-פנים בקליניקה. טיפול פסיכולוגי אונליין, יכול להתאים במצבים רבים בהם ישנה מגבלת מרחק (מעבר דירה, רה-לוקיישן לארץ אחרת, מגבלה פיזית או טכנית), מגבלה פיזית (נכות, מחלה וכדומה) או מגבלה טכנית (חוסר בזמן, באמצעי תחבורה). הטיפול פסיכולוגי אונליין, מתאים גם לתקופת הקורונה והסגרים. הטיפול הפסיכולוגי אונליין נערך באופן דומה לאופן בו נערך לטיפול הפסיכולוגי  פנים-אל-פנים בקליניקה. בעת הפניה לטיפול פסיכולוגי אונליין, מסכמים הפונה והפסיכולוג הקליני בירושלים על האופן  בו  תערך הפגישה (זום/סקייפ/וואטסאפ).  צורת הפגישה ואורך הפגישה זהות ביצירת מרחב טיפולי  מוגדר, פרטי ושליו. במפגש האון ליין הראשוני, תיתכנה תחושות אי-נוחות. עם זאת, מניסיוני הרב בנושא, אנשים המטופלים פסיכולוגית און ליין, משתפים כי לאחר תהליך הסתגלות קצר, הם חשים שהמפגש אונליין נחווה כדומה  למפגש בטיפול פסיכולוגי פנים-אל-פנים בקליניקה וכי מתאפשר שיתוף ותהליך של ממש במפגש האינטרנטי. יותר מכך, ישנם פונים שצורת טיפול זו אף מתאימה להם יותר, הם חשים פחות חשופים ועל כן משתפים ביתר קלות ועושים עבודה רגשית שמקדמת אותם לתובנות ולשינוי.

טיפול פסיכולוגי בירושלים המשלב את שיטת ה'וויס דיאלוג'

טיפול פסיכולוגי קליני בירושלים המשלב את שיטת הוויס דיאלוג – גם בטיפול פסיכולוגי קלאסי ניתן לשלב אלמנטים משיטת ה'וויס דיאלוג'. על פי שיטה זו, בנפשו של כל אדם ישנו את ה'אני המודע' – נוכחות שהיא מאין מרכז/בסיס המלווה את האדם מלידתו ולאורך כל חייו. בנוסף ל'אני המודע', בנפשם של כל אחת ואחד ישנם אינספור קולות/חלקים פנימיים כאשר לכל חלק פנימי יש  רצונות, צרכים, יכולות, נקודות מבט ורגישויות שונות – חשוב לציין שזהו מצב נורמטיבי. ניתן להסביר את המצוקות הנפשיות של פונים רבים בשפת ה'וויס דיאלוג' – קונפליקטים בין חלקים שונים בתוכנו מייצרים חרדות, לחצים, דיכאון ועוד.  מצב זה הנו טבעי והוא קיים אצל כולנו. כאשר עושים שימוש בכלים של שיטת ה'וויס דיאלוג' בתוך הטיפול הפסיכולוגי, נעשית עבודה של הכרות עם החלקים הפנימיים השונים – העבודה בשיטה זו מייצרת איזון פנימי ורגיעה כמו גם פותחת את האפשרות למצוא דרכי התמודדות מותאמות ויעילות יותר. בנוסף, בתוך התהליך לומד הפונה לקבל חלקים שונים בתוכו ובהתאמה נצפית עליה בדימוי העצמי. לכך יש כמובן השלכות על מצב הרוח, על היחסים הבינאישיים, על התפקוד המקצועי ועוד.

טיפול פסיכולוגי בירושלים באמצעות CBT טיפול קוגניטיבי התנהגותי 

CBT הינה שיטת טיפול ממוקדת וקצרת מועד בדרך כלל, השמה דגש על הדפוסים המחשבתיים וההתנהגותיים העומדים בבסיס המצוקות שהפונה מביא. שינוי מערך המחשבות וההתנהגויות יכול בהדרגה לסייע בפתרון הקושי.ישנם מצבים רבים בהם שילוב כלים של CBT בתוך הטיפול הפסיכולוגי יכול להיות מקדם מאוד עבור הפונה. הטיפול ב-CBT מבוסס על התפיסה שהמחשבה אצל האדם מייצרת את מציאות החיים. לפי תפיסת הCBT, במסגרת הטיפול הפסיכולוגי על מנת ליצור שינוי אצל המטופל, יש צורך לעבוד על זיהוי ושינוי דפוסי חשיבה לא מותאמים ומקביל ללמוד ולתרגל דפוסי חשיבה והתנהגות חדשים ומקדמים. מדובר בטיפול ממוקד וקצר מועד, אשר שם דגש על ההווה, להבדיל משיטות אחרות בעולם הפסיכולוגיה אשר שמות דגש על עברו של הפונה והשפעותיו על הפונה. הטיפול הפסיכולוגי באמצעות הCBT מאפשר להשיג הרגעה, להגביר את הביטחון העצמי והתפקוד, לסייע  ביצירת דפוסי חשיבה והתנהגות המתאימים לרצונותיו של הפונה, כול זאת באמצעות אימון ותרגול, שמטרתם להפחית ולהוריד את הצורך במנגנוני שליטה ולהמעיט במחשבות שאינן נשלטות, חוסמות ומטרידות.

טיפול זוגי בירושלים

טיפול שנועד לטפל בקשר הזוגי כאשר זה נקלע למשבר או לקושי מתמשך. העבודה הטיפולית עם שני בני הזוג מאפשרת לאתר את נקודות הקושי בזוגיות (ה'מוקשים'), ולמצוא דרכים אדפטיביות יותר להתמודד עם הקשיים ולחזק את המשותף והקרוב.

מה הם תחומי הטיפול הפסיכולוגי בהם עוסק הפסיכולוג בירושלים?

הסיבות שבעטיין פונים אנשים בירושלים לטיפול פסיכולוגי, אינן שונות מהסיבות המביאות אנשים לטיפול בכל עיר אחרת. עם זאת, הלחץ והקונפליקטים הנוכחים בירושלים לאורך השנים, בהחלט מחלחלים ומשפיעים גם על החיים הרגשיים של הגרים בה. חיים באווירה מתמשכת של מתח ולחץ מעצימים ומחמירים תופעות רגשיות שונות:

טיפול פסיכולוגי בירושלים למצבי דיכאון

אחוזי האנשים הסובלים מדיכאון מסוגים שונים (תקופתי, מתמשך, חריף) רק הולכים וגדלים עם השנים. רבים מהפונים לטיפול פסיכולוגי מדווחים על מצב רוח ירוד, חוסר חשק ויכולת להנאה מדברים, עצבות, נטייה לבכי או לחלופין ניתוק רגשי ותחושות של ריקנות, ייאוש.

טיפול פסיכולוגי בירושלים לטיפול בלחץ וחרדה

גם אחוז הסובלים מלחץ וחרדה בקרב האוכלוסייה הוא גבוה ומדאיג. אנשים רבים פונים לטיפול עם תלונות על אי-שקט, לחץ, דאגנות, מחשבות טורדניות ואף על התקפי חרדה המאופיינים בקוצר נשימה, כאבים בחזה, חולשה ועוד.

פסיכולוג בירושלים לטיפול  במצבי חוסר ביטחון עצמי ודימוי עצמי נמוך

 רבים הם האנשים הסובלים מדימוי עצמי נמוך ומחוסר ביטחון עצמי. אנשים אלה הם ביקורתיים מאוד כלפי עצמם, חווים את הסביבה כביקורתית, מתקשים לראות את הישגיהם ומעצימים את הכישלונות והנפילות. באופן טבעי, ניתן לראות רמות גבוהות של דיכאון וחרדה אצל אנשים הסובלים מדימוי עצמי נמוך.

פסיכולוג בירושלים לטיפול במצבי תקיעות בחיים

אין אדם אשר לא חווה בחייו תקופות של תקיעות, השאלה האם מדובר בתקיעות זמנית או חוויה שמלווה את האדם לאורך חייו.. ישנם לא מעט אנשים אשר מרגישים שהפער בין הפוטנציאל הגלום בהם לבין האופן בו חייהם מתנהלים בפועל הוא עצום. במקרים רבים הם אינם מצליחים לגשר על הפער וחווים תסכול וייאוש.

פסיכולוג בירושלים לטיפול במשברי חיים ואובדנים

חיי אנשים הינם פעמים רבות רצופים משברים – חלקם פנימיים וחלקם חיצוניים. לאורך השנים אנו חווים אובדנים ואלה מסבים לנו כאב גדול. לעיתים הסבל הנוצר בשל משברים ואובדנים אלה, עלול לגרום לפגיעה רגשית, נפשית ואף תפקודית, ברמה האישית, המשפחתית והתעסוקתית. כל אלה מובילים לירידה דרמטית באיכות החיים.

פסיכולוג בירושלים לטיפול בקשיים ביחסים בין אישיי

אנשים רבים פונים לטיפול בשל קשיים שהם חווים במערכות יחסים משמעותיות בחייהם – עם חברים, קרובי משפחה, קולגות במקום העבודה. אחרים משתפים בקושי בהשתלבות בחברה ובתחושה של שייכות. מכיוון שהאדם הוא יצור חברותי מטבעו, פגיעות במערכות יחסים בינאישיות מסיבות לאנשים סבל ותסכול.

טיפול פסיכולוגי בירושלים לקשיים בזוגיות ובהורות

אף שניתן לומר כי רובינו המוחלט יגדירו את הקשר עם בן/בת הזוג ועם הילדים כקשרים המשמעותיים והחשובים ביותר בחיינו, באותה נשימה יספרו אנשים רבים עד כמה יחסים אלה הם מורכבים ורצופי טלטלות ומשברים. במקרים רבים ישנו צורך בהתערבות מקצועית כדי לשפר את התקשורת בתוך מערכות יחסים אלה באופן שיקרין על כלל תחומי החיים של בני המשפחה.

פסיכולוגית  בירושלים לטיפול במצבים רגשיים הייחודיים לנשים

 גלגל החיים הנשי מלא ברגעים יפהפיים של יצירה ופליאה אך הוא מביא עמו גם רגעים של משבר, רגישות יתר, קושי להסתגל ואף דיכאון וחרדה. במצבים רבים (סביב מעברי חיים כגון החתונה, לפני ואחרי לידה, לקראת גיל המעבר ועוד) זקוקות נשים לתמיכה מקצועית שתסייע להן בהתמודדות עם האתגרים שגלגל החיים הנשי מביא עמו.

פסיכולוגית קלינית בירושלים אביגיל רייניך

אביגיל רייניך, עובדת כפסיכולוגית קלינית בירושלים כבר קרוב ל-20 שנים. היא מטפלת במגוון שיטות וביניהן טיפול פסיכולוגי דינאמי קלאסי, CBT ו-וויס דיאלוג. במסגרת תפקידה כפסיכולוגית קלינית בירושלים, אביגיל רייניך מסייעת ומטפלת באנשים אשר חיים בירושלים וסביבותיה בטיפולים פנים-אל-פנים בקליניקה וכן באמצעות טיפול פסיכולוגי אונליין. הטיפול הפסיכולוגי, אצל אביגיל רייניך, כולל טיפולי רגשי תומך במצבים של קשיים רגשיים כגון: דכאון, לחץ חרדה, חוסר ביטחון עצמי ודימוי נמוך, במצבי תקיעות בחיים, במשברי חיים ואובדנים, קשיים ביחסים בין אישיים, קשיים בזוגיות ובהורות, גלגל החיים הנשי.

גלילה למעלה דילוג לתוכן