צור קשר

קשיים בזוגיות ובהורות

זוגיות ומשפחה הם שני עמודי תווך ראשיים בחייו של אדם – לרוב המרכזיים והמשמעותיים ביותר. עם השנים, כל קשר זוגי וכל מרקם משפחתי נטענים בחוויות, רגשות, וקשיים. פעמים רבות קשיים אלו נושאים עימם השלכות משמעותיות על החיים הזוגיים והמשפחתיים, עד כי קשה להתמודד עימם ללא סיוע מקצועי.

קשיים בזוגיות ובהורות

מה הם הגורמים לקשיים בזוגיות?

רוב האנשים נכנסים לתהליך של בניית זוגיות ובהמשך הקמת משפחה כשהם מצוידים ברצון טוב, נכונות, אהבה והרבה תקוות וציפיות – אנשים מצפים מבני הזוג שלהם שיהיו החברים הכי טובים שלהם, משענת ברגעי קושי, פרטנרים לחיי מין מספקים, שותפים להורות, לבילויים, להתנהלות כלכלית ועוד ועוד. כשבני הזוג בונים בית משותף ומביאים ילדים לעולם, הם נדרשים להתמודד מול חזיתות רבות – ניהול הזוגיות, התמודדות עם החיים הכלכליים, חלוקת נטל אחזקת הבית, דינמיקות מורכבות מול משפחות המוצא ועוד מגוון מורכבויות המופיעות בשלבים שונים בחיים. עם הולדת הילדים, המערכת נעשית סבוכה ומאתגרת עוד יותר, מצריכה עבודת צוות, שיתוף פעולה ותיאום מלא בין בני הזוג.

בנוסף, חשוב לזכור כי כל אחד מביא אל תוך הזוגיות עולם שלם – תכונות אישיות, היסטוריה אישית (חוויות ילדות, מודל הזוגיות, ההורות והמשפחה שראה בבית ההורים), ערכים, צרכים, מנהגים, תפיסות, משקעים, והחסמים. מטבע הדברים, על פני זמן, ובתוך ההתמודדויות עם אתגרי החיים, עלולים להיווצר התנגשויות בין שני העולמות אלה.ברבות השנים, ובגבור העומס והשחיקה, לא די באהבה וברצון טוב כדי להחזיק בניין מורכב זה. לעיתים המערכת הזוגית אינה מצליחה לענות על הציפיות והתקוות עמם הגיעו בני הזוג אל הקשר. במקרים רבים המשקעים עמם אנשים מגיעים אל הזוגיות משפיעים ואף פוגעים בקשר הזוגי.

במקרים רבים הזוגיות, שפעם הייתה מרכז החיים, הופכת להיות מובנת מאליה ואנשים לא מקפידים להשקיע בה (בשל עומס, שחיקה וכדומה). לאורך זמן, הזנחה של הקשר הזוגי עלולה להוביל להתרחקות בין בני הזוג, למתחים ולמשברים במערכות יחסים זוגיות ונוצרים לעיתים קרובות משקעים, כעסים וקונפליקטים – לעיתים הם לא מדוברים ובמצבים אחרים כל דיבור עליהם מוביל לפיצוץ והתחושה היא שאין דרך לפתור אותם.

מה ההתמודדות שמציב אתגר ההורות?

הורות – אולי האתגר הגדול והחשוב ביותר שרובנו מתמודדים עמו במהלך החיים. הורה במאה ה-21 צריך להיות מולטי-טלנט – רגיש ומכיל אך גם מציב גבולות, החבר הכי טוב אך גם דמות של סמכות, מפרנס בכבוד אך גם מצליח להיות מעורב בחיי הילדים ולהקדיש להם זמן, וכו'. ההורות מביאה עמה אהבה עצומה, אושר גדול, סיפוק והתרגשות אך גם הרבה תסכולים, דאגות, התלבטויות, רגשות אשמה ועוד. כפי שתמיד אומרים, הילד לא נולד עם חוברת הדרכה והורים רבים מוצאים עצמם אובדי עצות בתהליך גידולם. חשוב לומר – מערכות היחסים שלנו עם ילדינו מורכבות מאוד – מצד אחד הם הדבר היקר לנו מכל, בשר מבשרינו. מצד שני, הם מעמתים אותנו עם הפחדים והחולשות שלנו. ההתמודדות עמם מפגישה אותנו עם עברינו כילדים להורינו. במצבים רבים מתעוררים בנו כהורים רגשות לא פשוטים כלפי ילדינו. הורים רבים חשים שהם במצב של "פול גז בניוטרל" – אף שהם משקיעים אנרגיות עצומות בילדים, משהו פשוט לא עובד. הרבה פעמים מתעוררת תחושה שההורות אינה מתגמלת ושיש בה כפיות טובה. לעיתים דרך חינוך שמתגלה כיעילה מול ילד אחד, אינה מניבה פירות בקשר עם ילד אחר במשפחה. לא פעם הורים חשים מתוסכלים, מיואשים וחסרי אונים אל מול סיטואציות משפחתיות שונות שנראות בלתי פתירות.

מה הם סוגי הקשיים בזוגיות ובהורות והשלכותיהם?

אנשים רבים מתמודדים עם קשיים ומשברים כגון: קשיים כלכליים, בעיות פוריות, בעיות ביחסי מין, התנגשויות בין ניהול קריירה לחיי משפחה, התמודדויות עם לקויות למידה והפרעות התנהגות אצל ילדים, התמודדות עם מחלות, קונפליקטים ועימותים עם המשפחה המורחבת, בעיות פרק ב' ועוד. המכנה המשותף לכל אלה הוא לעיתים השפעתם השלילית על חיי הזוגיות וההורות. השפעה זו עלול לגרום לכעסים, דכדוך, תחושות תקיעות, בדידות, חוסר אנרגיות, דאגנות מופרזת, חוסר תפקוד וחרדה. לא פעם הסיפור מסתיים בגירושין ובהרס התא המשפחתי.

מדוע חשוב להיעזר בטיפול פסיכולוגי בקשיים בזוגיות ובהורות?

לעיתים קרובות אני נתקלת במצבים בהם קשיים בזוגיות ובהורות אינם מטופלים. אנשים רבים אינם נותנים את הדעת על גודל הבעיה בתא המשפחתי שלהם ובהרבה מצבים מעדיפים להתעלם ולהתכחש לקושי מתוך מחשבה ש"בסוף הכול יסתדר". התנהלות כזו, אנושית ככל שתהיה, עלולה להחריף את המצב ולהפוך את התא המשפחתי למקום גדוש רגשות שליליים. על כן חשוב לומר שקשיים משמעותיים ומתמשכים בזוגיות ובהורות מחייבים טיפול פסיכולוגי. במצבים רבים ניתן למנוע גירושים אם נעשית התערבות נכונה בזמן. הטיפול הפסיכולוגי מסייע להבין את הקשיים בזוגיות ובהורות, ובהדרגה לייצר מערכת זוגית והורית עובדת, חיונית ובריאה.

אביגיל רייניך - פסיכולוגית קלינית - מטפלת בקשיים בזוגיות ובהורות

בשנות עבודתי כפסיכולוגית קלינית התוודעתי לפונים רבים שחוו קשיים במישור הזוגי והמשפחתי. ניסיוני המקצועי הביא אותי להבנה כי הטיפול האפקטיבי ביותר הוא זה המשלב מספר כלים מרכזיים בהם אני משתמשת: טיפול פסיכולוגי קלאסי (פסיכודינמי), טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT) ווויס דיאלוג. זאת כמובן בהתחשב במידת החיבור של הפונים לכלי כזה או אחר. כאשר פונים אלי בני זוג לטיפול, אני בונה איתם  תכנית משולבת, המותאמת לקשיים אותם הם חווים, לאופי הזוגיות והמשפחה שלהם, למבנה האישיות שלהם, לכוחות הנפשיים שלהם ולדפוסי החשיבה וההתנהגות בהם הם מחזיקים. כאשר לבני הזוג נכונות לשינוי ועבודה משותפת, ניתן לעלות חזרה אל דרך המלך.

צור קשר
גלילה למעלה דילוג לתוכן